Volby ve Venezuele odmítlo uznat 14 zemí regionu. O podvodu mluví i USA
Vítězství Madura
Kanada a 13 latinskoamerických zemí oznámilo, že neuznává výsledky nedělních prezidentských voleb ve Venezuele, v nichž při rekordně nízké účasti zvítězil současný autoritářský prezident Nicolás Maduro. Za nedemokratické je v noci na dnešek mimo jiné prezidenti Chile, Panamy a Argentiny a ministryně zahraničí Kostariky. Podvodem je už v neděli na twitteru nazval americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Dvacítka bývalých iberoamerických prezidentů a premiérů vyzvala země světa, aby stáhly své velvyslance z Venezuely.
Limská skupina, kterou tvoří mimo jiné Argentina, Brazílie, Kanada, Mexiko, Kolumbie nebo Chile, už před konáním prezidentských voleb ve Venezuele vyzývala k jejich zrušení či odkladu. Skupina těchto zemí vznikla loni v létě a od té doby kritizuje společně prezidenta Madura za potlačování opozice a porušování lidských práv. Dnešní společné oznámení o povolání velvyslanců ke konzultacím je zatím nejvýraznějším praktickým krokem, na němž se členové Limské skupiny shodli.
„Musíme zdvojnásobit úsilí a dále bojovat za to, aby byla ve Venezuele obnovena demokracie a respekt k lidským právům,“ prohlásil v reakci na Madurovo vítězství argentinský prezident Mauricio Macri. Dodal, že mezinárodní společenství musí bojovat za uspořádání svobodných voleb ve Venezuele a také za to, aby se země dostala z hrozné ekonomické krize.
Právě ekonomická krize paradoxně podle expertů pomohla Madurovi k získání 5,8 milionu hlasů. Podle opozičního lídra Henriho Falcóna, pro něhož hlasovalo asi 1,8 milionu Venezuelanů, si Maduro hlasy voličů kupoval potravinovou pomocí. V zemi totiž kvůli krizi funguje přídělový systém a potravinové balíčky se rozdávají na základě vlasteneckých průkazů. Zvýhodňování některých voličů při volbách kritizoval i jeden z členů ústředí volební komise Luis Emilio Rondón.
„Vlastenecký průkaz Tě chrání a ty chráníš vlast tím, že půjdeš volit,“ prohlašoval v kampani Maduro. Těm, kdo přijdou k volbám, sliboval Maduro více potravin. Museli při volbách navštívit červené kiosky, které stály u většiny volebních místností, a prokázat se tam vlasteneckým průkazem. Tuto kartičku má podle serveru BBC přes 16 milionů lidí. Podle výsledků voleb se tedy dala takto „koupit“ jen necelá třetina jeho držitelů.
Strach o potravinové balíčky
Mnozí se báli, že v případě vítězství opozice o potravinové balíčky přijdou. „Co se stane, když nevyhraje Maduro? Balíčky nedostaneme,“ řekla reportérovi BBC na předvolebním mítinku třicetiletá Dinalia Ávilaová, která má dvě děti a je bez práce.
Podle serveru BBC není uplácení voličů sociální pomocí a dárky ze strany socialistické strany v zemi novinkou, v těchto volbách bylo ale mnohem intenzivnější. Červených kiosků, v nichž se voliči legitimovali vlasteneckými průkazy u volebních místností, aby dostali benefity, podle BBC v těchto volbách výrazně přibylo.
Čtěte také:Ve Venezuele vyhrál Maduro, poražení kandidáti výsledek neuznávají
Nedělní volby měly rekordně nízkou účast, podle agentury AFP byla nejnižší od roku 1958. Hlasovat v neděli přišlo jen 46 procent voličů, protože hlavní opoziční koalice volby bojkotovala a vyzvala Venezuelany, aby svým hlasováním „nelegitimizovali podvodné volby“. K volbám tak přišlo podle ústřední volební komise 8,6 milionu z dvaceti milionů voličů, podle opozice to bylo jen asi šest milionů.
V centru Caracasu po oznámení výsledků voleb už v noci vyšli lidé protestovat do ulic, podle opozičního deníku El Nacional tloukli do hrnců, což je forma protestu hojně používaná v Jižní Americe. U města Barquisimeto na severu Venezuely zablokovali demonstranti hořícími pneumatikami místní silnici.