„Divoch Jarda.“ Foldynu v ČSSD kritizují i obhajují, ortel vynese předsednictvo

Foldyna s Nočními vlky

„Divoch Jarda.“ Foldynu v ČSSD kritizují i obhajují, ortel vynese předsednictvoNOVÉ
Místopředseda sociální demokracie Jaroslav Foldyna. Foto:

Echo24

1
Domov
Sdílet:

Chování Jaroslava Foldyny se bude probírat na pátečním jednání předsednictva sociální demokracie. K omluvě za výstup během srazu Nočních vlků ho ihned vyzval sám předseda strany Jan Hamáček. „Tohle prostě Jaroslav Foldyna přehnal,“ řekl šéf sociálních demokratů. Foldynovo chování však nevadí části ČSSD. „Jsem přesvědčen, že Jaroslav Foldyna jako rovný chlap situaci vysvětlí,“ řekl poslanec Jiří Běhounek.

Místopředseda strany Foldyna však na svém názoru trvá a necítí potřebu se omluvit. „Jestli si pan kolega Hamáček myslí, že bych se měl omluvit těm lidem, kteří tam demonstrovali, tak těm lidem se v životě nemohu omluvit. Za co bych se jim omlouval? Vždyť jeden z nich skončil v policejní cele,“ řekl pro ČT24 Jaroslav Foldyna.

Někteří spolustraníci však vidí jeho chování jako problémové. „Člověk musí kontrolovat své chování a jednání. Je to vždy o odpovědnosti, kterou má každý z nás,“ řekl bývalý primátor Brna a místopředseda Roman Onderka. Strana se už před srazem ruských motorkářů od Foldyny distancovala. Předseda sociálních demokratů pak řekl, že je to jeho vlastní soukromá záležitost. S tím souhlasí další z místopředsedů strany Martin Netolický. „Nebyl vyslán orgány politickým grémiem a předsednictvem. Jednal tam sám za sebe a musí nést důsledky sám,“ řekl pro ČT24 Martin Netolický. Situaci okomentoval také Jiří Zimola, podle kterého „Jaroslav Foldyna už teď ví, že udělal chybu“.

Zastání našel místopředseda strany například u europoslance Miroslava Pocheho. „Já s tím nesouhlasím, celá ta přestřelka i chování pana Foldyny jsou úplně absurdní. Problém je, že on to nemyslí zle. On není Okamura. Já ho nechci omlouvat, to se nedá omluvit, ale on tak žije,“ řekl pro Aktuálně.cz Miroslav Poche. Za Foldynu se postavil i poslanec Tomáš Hanzel. „Jeho policie nezadržela, kdežto ty protestující ano,“ řekl Tomáš Hanzel.

Jaroslav Foldyna problém v podpoře Nočních vlků nevidí. „Jsem motorkář. U motorkářů se na politiku nehraje, tam se takové věci nenosí. Tam se nosí tradice, podání rukou, držení slova, čestnost. To jsou věci, které mi imponují,“ řekl Foldyna.

Podle Foldynových kolegů ze severu Čech má ovšem takovou povahu. „Jarda prostě ví, že je divoch. To si nemusíme vyprávět. My jsme spolu o tom náhodou mluvili. Říkal jsem mu, že by se měl trochu krotit. Musí ukázat, že se umí ovládat,“ řekl pro Lidové noviny děčínský zastupitel František Pelant.

Chování však nepřekvapilo hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM), který s Foldynou zasedá v radě Ústeckého kraje. „Pan Foldyna je boxer, tak některé jeho reakce jsou prudší,“ řekl Bubeníček s tím, že poslance považuje za férového kolegu.

Noční vlci v Praze

Už v Průhonicích se sešly desítky ruských motorkářů a jejich sympatizantů a také asi dvacítka lidí, kteří proti akci motorkářů protestovali. Klub Nočních vlků podle protestujících šíří ruskou propagandu. Demonstranti s sebou měli vlajky USA, EU, NATO a České republiky i Ukrajiny, jejíž část Rusko anektovalo v roce 2014. Nesli transparenty, na nichž byl ruský prezident vyobrazen s hitlerovským knírkem a patkou. Pořadatelé protestu ale řekli, že průjezd motorkářů ani okolní dopravu nebudou blokovat.

Mezi protestujícími a příznivci Nočních vlků vznikaly slovní střety. Sympatizanti ruského klubu na demonstranty pokřikovali „kašpaři“ a „zrádci vlasti“. Poslanec Foldyna, který se s Nočními vlky sešel už v minulosti, se také s protestujícími slovně střetl a do jednoho strkal. Noční vlky pak hájil. „Nepřijeli sem dělat politickou provokaci, ale uctít památku (ruských vojáků),“ prohlásil. ČSSD se od Foldynovy účasti na akci Nočních vlků distancovala. „Jedná se o soukromou iniciativu Jaroslava Foldyny. Proto bych byl velmi nerad, kdyby byla ČSSD jakkoliv s průjezdem této kontroverzní motorkářské skupiny spojována,“ uvedl předseda strany Jan Hamáček.

Hádky pokračovaly i u Olšanských hřbitovů. Policisté sice oddělili příznivce a odpůrce motorkářů páskou i auty, ale někteří z demonstrantů se pokusili dostat blíže k sympatizantům Nočních vlků. Dva muži pak po hádkách s příznivci ruského klubu i policií skončili v policejních autech. Lidé protestující proti akci motorkářů také pouštěli píseň Modlitba pro Martu nebo písně Karla Kryla, načež motorkáři pustili naplno motory, aby hudba nebyla slyšet. Podpořit Noční vlky přišla ke hřbitovům mimo jiné jednička komunistů pro obecní volby v Praze a bývalá poslankyně Marta Semelová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

VIDEO: Já se mám omlouvat? Podívejte se, jak Foldyna hájí setkání s Nočními vlky

Noční vlky přišel podpořit i Foldyna. Dostal se do potyčky s odpůrci

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články