Lockdown zabil více lidí než covid, naznačují statistiky
ÚMRTÍ A LOCKDOWN
Nové oficiální statistiky naznačují, že následky způsobené lockdownem by mohly mít na svědomí více úmrtí než samotný koronavirus. Údaje o nadměrné úmrtnosti Britského národního statistického úřadu ukazují, že v současnosti umírá každý týden asi o 1 000 lidí více než obvykle z jiných zdravotních důvodů, které nejsou způsobené virem Covid-19. Informoval o tom The Telegraph.
Deník Telegraph uvádí, že britské Ministerstvo zdravotnictví nařídilo vyšetřování počtu úmrtí kvůli obavám, že úmrtí souvisí se zpožděním a odložením léčby onemocnění, jako je rakovina, cukrovka či srdeční choroby. Případy přichází v době, kdy se obnovují opatření proti šíření koronaviru v podobě nošení obličejových masek.
Čísla naznačují, že země čelí nové zdravotní krizi spojené s pandemickými opatřeními než s virem samotným. Charitativní nadace British Heart Foundatiton zaměřená na kardiovaskulární výzkum ve Spojeném království uvedla, že je zjištěními hluboce znepokojena. Jiná charitativní organizace Stroke Association poznamenala, že nárust počtu úmrtí očekávala již nějakou dobu.
"Denní statistiky o covidu si vyžádaly pozornost národa, ale na tato děsivá čísla se sotva někdo podíval zblízka. Je okamžitě vyžadováno úplné a naléhavé vládní vyšetřování," komentuje situaci Charles Levinson, výkonný ředitel společnosti Doctorcall, soukromé služby poskytující lékařskou pomoc v Londýně. "Každý týden umírají stovky a stovky lidí - co se děje?" dodal.
Údaje zveřejněné ONS v úterý ukázaly, že nadměrná úmrtnost je v současnosti o 14,4 procenta vyšší než pětiletý průměr, což se rovná 1 350 úmrtím více než obvykle. Ačkoli 469 úmrtí bylo způsobeno covidem, zbývajících 881 nebylo vysvětleno a ONS nerozlišuje zbývající úmrtí podle příčiny.
Od začátku června ONS zaznamenal o téměř 10 000 úmrtí více, než je pětiletý průměr – přibližně 1 089 týdně – z nichž žádné není spojeno s covidem. Toto číslo je více než trojnásobkem počtu lidí, kteří zemřeli na virus ve stejném období, což bylo 2 811.