Spisovatel Shaun King vyzývá ke stržení soch „bílého“ Ježíše. Jsou nástrojem „rasistické propagandy“

STRHÁVÁNÍ JEŽÍŠE

Spisovatel Shaun King vyzývá ke stržení soch „bílého“ Ježíše. Jsou nástrojem „rasistické propagandy“
Michelangelova Pieta. Ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons/By Michelangelo - The Pietà by Michelangelo, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82525062
Svět

Echo24

Útokům Black Lives Matter a obdobných organizací neuniklo ani náboženství. Vlivný ultralevicový aktivista a spisovatel Shaun King napsal na sociální sítě, že sochy a obrazy, zpodobňující Ježíše Krista jako bělocha, jsou formou „bělošské nadvlády“ a měly by být zničeny. O kontroverzních výrocích známého amerického aktivisty Black Lives Matter, který se podle některých kritiků za černocha jen vydává, informovala televize Fox News.

„Ano, myslím si, že sochy bílého Evropana, o kterém tvrdí, že je Ježíš, by měly jít také k zemi. Jsou formou bělošské nadvlády. Vždy byly. Když se v Bibli chtěla Ježíšova rodina skrýt a splynout s okolím, hádejte, kam šli? DO EGYPTA. Ne do Dánska. Strhněte je.“ V následujícím tweetu podotkl, že stejně by se mělo naložit i s dalšími uměleckými díly s Ježíšem. „Ano. Všechny nástěnné malby a zdobená okna s bílým Ježíšem a jeho evropskou matkou a jejich bílými přáteli by taky měla jít dolů. Jsou odpornou formou bělošské nadvlády. Vytvořeny jako nástroje útlaku. Rasistické propagandy. Všechno by to mělo být strženo.“

King dále sdílel fotku rekonstrukce pravděpodobného vzhledu Ježíše Krista, kterou vytvořil forenzní antropolog Richard Neave. „Odborníci už dlouho hlásají, že toto je pravděpodobně nejpřesnější zpodobnění Ježíše. Bílí Američané, kteří kupovali, prodávali, znásilňovali a upracovávali Afričany k smrti, v této zemi po stovky let, by jednoduše NIKDY nemohli mít tohoto muže jako středobod svojí víry,“ dopsal.

Foto: Echo24.cz

Kingovy výroky se setkaly spíše s odporem. Někteří uživatelé Twitteru ho obvinili z toho, že útočí spíše na křesťanství a jako další bude chtít bourat celé kostely. Také podotkli, že zpodobnění Ježíše často odpovídá kultuře, která ho uctívá, a to nejen u těch bělošských. Například v Etiopii byl Ježíš zpodobňován jako černoch po více než 1500 let, podobně na Dálném východě mívá často rysy Asiata.

King se angažuje především v hnutí Black Lives Matter, o kterém píše a organizuje pro něj vybírání příspěvků. Před časem byl obviněn z toho, že se vydává za černocha, i když ve skutečnosti jsou oba jeho rodiče běloši. King se bránil tím, že jeho otec není biologický, nýbrž adoptivní, a že jeho skutečným otcem je černoch světlejší barvy pleti.

King v posledních dnech vystoupil s tvrzením, že skupina několika bývalých příslušníků kalifornské policie spřádá plány na jeho atentát. Poskytl i obrázky z konverzací, ve kterých bývalí policisté útok chystali. Policejní oddělení v Long Beach uvedlo, že zprávy jsou „hluboce znepokojivé“ a že se chystá požádat o pomoc při vyšetřování FBI.