1 externí poradce Poche

Babišův postoj k paktu o migraci mě mrzí, říká Poche, který opět radí ministrovi

NOVÉ

Témata: , , , ,

Postoj premiéra Andreje Babiše ke globálnímu paktu o migraci bude velmi silně rezonovat u evropských partnerů. „Mrzí mě to,“ říká Miroslav Poche, který se znovu vrací na Ministerstvo zahraničí jako externí poradce ministra Tomáše Petříčka. Babiš v rozhovoru pro Právo uvedl, že by Česká republika měla vystoupit z globálního paktu OSN, který podle něj definuje migraci jako základní lidské právo, což je dle premiérových slov pro Českou republiku nepřijatelné. Podle Babiše hrozí, že by do Evropy mohla přijít až miliarda lidí.

„Nemůžeme deklarovat nějaké všeobecné právo se přestěhovat do jiné země třeba kvůli klimatu nebo chudobě. Chceme pomáhat, ale migrace nemůže být lidským právem. To je neslučitelné s naší migrační politikou, ohrožuje to naši suverenitu a stírá to rozdíly mezi legální a nelegální migrací. Proto jsem proti tomuto paktu,“ uvedl Babiš pro Právo. „Je to nepřijatelné, protože pak by se do Evropy klidně mohla nastěhovat miliarda lidí,“ dodal.

S tímto názorem však nesouhlasí Miroslav Poche, bývalý kandidát ČSSD na ministra zahraničí, který se na ministerstvo vrací jako ministrův poradce. „Mě osobně to mrzí, bude to určitě velmi silně rezonovat u našich evropských partnerů. O konečném rozhodnutí  bude ještě hlasovat vláda, pokud pan Babiš takový návrh opravdu předloží,“ komentoval Poche Babišův výrok pro Echo24.

Globální pakt o migraci předběžně schválily všechny členské země OSN s výjimkou USA. Jde o nezávaznou dohodu, která má být oficiálně přijata na schůzce v marockém městě Marrákeš 10. a 11. prosince. K paktu se pravděpodobně nepřipojí ještě Maďarsko, Rakousko a zřejmě ani Polsko. 

Svůj život neřídím podle Babiše a Zemana, vzkazuje Poche

Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) se stal externím poradcem ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). „Jsme domluveni, že bychom si nastavili fungování spolupráce v rámci širšího poradcovského týmu, kde bude 10 až 12 lidí, jaké budou jednotlivé kompetence poradců. V jeho případě věřím, že i vzhledem k tomu, že má velké znalosti evropské politiky, zahraniční politiky EU, tak to by mohla být oblast, kde bychom spolupracovali,“ řekl v Petříček.

„Spolupráce bude probíhat jako u ostatních poradců. Občas ministrovi připravím nějaké podklady na jednání. Občas se některých jednání budu účastnit,“ dodal ke spolupráci Poche serveru Echo24.

Poche byl v době mezi červnovým jmenováním vlády ANO a ČSSD a říjnovým jmenováním Petříčka do funkce politickým tajemníkem na ministerstvu zahraničí, kde působil na externí smlouvu. Petříček už před nástupem do funkce uvedl, že s příchodem plnohodnotného ministra pominou důvody pro existenci funkce politického tajemníka. Odchod Pocheho z Černínského paláce požadoval i prezident Miloš Zeman. Teď se však Poche vrací jako poradce. „Svůj život neřídím podle toho, co si přejí pánové Babiš a Zeman. Oslovil mě pan ministr Petříček a já s tím souhlasil,“ vyjádřil se Poche.

Poradní tým by se měl podle Petříčka podílet i na revizi zahraničněpolitické koncepce, kterou má ministerstvo zahraničí na základě usnesení vlády připravit v příštím roce. Podle Pocheho se má stávající koncepce jen přizpůsobit světovému dění: „To vyplývá z původní koncepce, která musí zohledňovat měnící se svět. Mělo by se tedy vždy podívat na to, co stále platí, a co už ne. Ale to je otázka až příštího roku. Koncepce byla schválena před rokem a půl a svět se nemění až tak rychle.“

Poche působení ministra Petříčka hodnotí zatím pozitivně. „To ministerstvo potřebovalo ministra, a proto jsme k té změně s panem Hamáčkem přistoupili. Chtěli jsme aby měla sociální demokracie jasný hlas v zahraniční politice, a to se v mnoha ohledech daří. Doba na větší hodnocení je zatím krátká. Myslím si, že to ministerstvo uvítalo, že má již plnohodnotného ministra. Panu Petříčkovi se dobře podařilo vyřešit personální otázky. Přišel nový náměstek, končí výběrové řízení na náměstka pro Evropu atd..“

Čtěte také: Migrace není lidským právem, do Evropy by mohla přijít až miliarda lidí, varuje Babiš

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.