VIDEO: První světová válka jinak. Slavný Peter Jackson ukázal realitu pohledem vojáků

Velká válka

VIDEO: První světová válka jinak. Slavný Peter Jackson ukázal realitu pohledem vojákůNOVÉ
unikátní záběry z první světové války Foto:

Foto: printscreen - youtube / kermodeandmayo

Panorama

voš Echo24

Novozélandský režisér Peter Jackson se pustil do unikátního projektu. Upravil historické záběry z první světové války tak, že je obarvil a především zpomalil. Ukázal tím realitu posledních měsíců války, jak ji viděli samotní vojáci. Slavný režisér, který má na svědomí světové trháky jako Pán prstenů či Hobit, chtěl dokázat, že první světová válka nevypadala jako groteska Charlieho Chaplina.

Dokument s názvem They Shall Not Grow Old představí nikdy nezveřejněné záběry ze samotného konce první světové války, které ukazují konflikt z naprosto nové perspektivy. „Zrekonstruovali jsme staré válečné záběry, aby bylo možné vidět první světovou válku tak, jak ji viděli samotní vojáci,“ řekl k dokumentu Peter Jackson.

Světoznámý režisér záběry obarvil a především zpomalil, takže dle jeho slov již nepřipomínají grotesky Charlieho Chaplina, ale naopak dostaly lidštější podobu. Trailer nabízí ukázku, jak se ze zrychlených černobílých záběru, stal naprosto realistický obraz tehdejší doby. Dokument měl premiéru v úterý 16.10.

Čtěte také: Nabídka, která přišla pozdě. Před 100 lety vyzval Karel I. k federalizaci monarchie