Demonstrace na Václaváku nás stála 400 tisíc. Vše je hrazeno z darů, říká Minář
Kdo platí demonstrace?
S tím, jak přibývá nespokojených demonstrantů na náměstí českých měst, vyvstávají ve veřejném prostoru čím dál častěji otázky na to, kdo stojí za finančním zajištěním těchto demonstrací. Kdo platí ozvučení, velkoplošné obrazovky, letáky a transparenty, ptají se někteří politici. Podle předsedy spolku Milion chvilek pro demokracii, jenž demonstrace organizuje, jsou veškeré náklady hrazeny z darů podporovatelů. Od dárců inkasoval spolek jen za poslední týden více než 2,5 milionu korun.
Demonstrace, jejichž prvotním cílem bylo odvolání ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO, dříve ČSSD), vyvrcholily v další požadavky. Kromě předložených bodů za nezávislou justici žádají demonstranti také čím dál častěji demisi předsedy vlády Andreje Babiše (ANO).
Benešová: Pořádají se tam koncerty, ty taky něco stojí
„Mám z toho dojem, že se jedná o opravdu přehnané reakce populace, která se nesmířila s tím, že tady máme nějaké výsledky parlamentních a prezidentských voleb. Takhle na to nahlížím já, navíc ti pořadatelé si na tom budují svoji vlastní kariéru, to už je zjevné, že se snaží zviditelnit, a je zajímavé také, kdo ty demonstrace platí,“ řekla minulou neděli v Partii TV Prima Marie Benešová.
„Protože jsou tam plazmové obrazovky, je tam ozvučení, pořádají se tam koncerty, ty taky něco stojí, takže dělá to na mě takový nepříjemný dojem, já sama osobně tedy ty demonstrace nějak blíž nesleduju, já na to nemám ani čas,“ dodala.
O koncertech mluvil v úterý také premiér Babiš, o den později se za svá slova však omluvil a označil to za nadsázku. V úterý k protestu řekl serveru Novinky, že bylo horko a lidé šli na Václavské náměstí na koncert. „Asi to bylo nepatřičné, takže já se omlouvám,“ řekl o den později.
„Český Majdan,“ píše poslanec Ondráček
Kritika ohledně financí se ale ozývá i z dalšího tábora, který je vládě Andreje Babiše nakloněn. Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM), jehož strana vládu aktivně podporuje, demonstrace dokonce spojuje s kyjevským Majdanem. O lidech na náměstích mluví jako o „komparzu“.
Ondráček spojuje demonstrace s děním v Rakousku. Tamní kauza bývalého vicepremiéra Heinze-Christiana Stracheho (FPÖ) měla být „naplánovanou provokací s účastí bosenské studentky“. „Dění v ČR posledních týdnů je tomu velmi podobné. Cíl je stejný, investor a režisér také. Jen trochu je jiný scénář, jiné kulisy a český komparz na náměstích. Přemýšlejte o tom!! Opravdu toužíme mít zde český Majdan a ve výsledku třeba i mrtvé?,“ napsal 3. června na svůj facebookový profil Ondráček. To, kdo by měl být onen „investor“, však politik více nerozvedl.
Milionové obraty na transparentním účtu tvoří drobné dary
Transparentní účet spolku Milion chvilek pro demokracii zaznamenal jen za poslední týden velké obraty. Většinou jsou však tvořeny z drobných darů jednotlivých sympatizantů. Na účet chodí částky v jednotkách či stovkách korun, lidé často posílají i tisícové, čas od času i desetitisícové dary. Většina bankovních převodů obsahuje také komentáře od dárců.
„Mařeno Benešová, i já to platím!,“ napsala například Hana Hoangová, jež spolku zaslala tisíc korun. Často se také opakují dary, jejichž účelem je příspěvek na „koncert“. „Na koncert na Letné. Jste nadějí pro lepší život v téhle zemi,“ napsal další dárce.
Jen za poslední týden inkasoval zapsaný spolek 2 629 208 korun, přičemž jeho výdaje z transparentního účtu činily 383 000 korun. Za celý uplynulý výdaje pak spolek vydal 1 207 527 korun a na účet mu za celý měsíc přišlo 3 635 726 korun.
„Ono to není tak drahé, firmy nám dávají slevy,“ tvrdí Minář
Podle spolku Milion chvilek pro demokracii nejsou demonstrace tak drahé, jak uvádějí někteří kritici protestů. První demonstrace na Václavském náměstí podle něj vyšla na 400 000 korun. „Ono to opravdu není drahé. Je pravda, že kdyby někdo dělal akci pro plný Václavák komerčně, mohlo by to stát třeba i 10 milionů. My to však neděláme komerčně. Nejenže nemáme z akcí žádný zisk, ale navíc nám většina dodavatelů ještě dává ze sympatie slevu. Hradíme v podstatě provozní náklady. A obrovské množství práce odvedou bez nároku na odměnu dobrovolníci,“ uvedl ve svém sobotním prohlášení Mikuláš Minář.
Ten zároveň odmítl, že by demonstrující měl někdo platit. Internetem se totiž v posledních dnech řídí teorie o tom, že by protesty mohl skrze své organizace platit finančník maďarského původu George Soros.
„Jen pro představu, demonstrace na Václavském náměstí 21. května 2019 (z této akce již máme většinu faktur) nás vyšla na nějakých 400 tisíc korun, přičemž 100 tisíc stály 3 LED obrazovky, 100 tisíc stály propagační letáky a 200 tisíc stála veškerá ostatní technická realizace (pódium, ozvučení, produkce, stany v zázemí, kotvení obrazovek a pódia, kovové zábrany + dopravní značení, live stream akce, posílení internetu pro stream, výkonná elektrocentrála, občerstvení). Vlaky a autobusy nás nestojí nic, to si samozřejmě hradí všichni sami,“ dodal Mikuláš Minář, podle kterého byla poslední demonstrace v úterý 4. června o 150 000 korun dražší.
„Co se týče poslední demonstrace 4. června. na Václavském náměstí, ta nás vyšla cca o nějakých 150 000 dráže (byly navíc další 2 LED obrazovky, větší pódium, lepší ozvučení, lepší živý přenos). Pokud by tedy každý účastník demonstrace přispěl pětikorunu, tak se nám náklady vrátí. Ve skutečnosti se nám vrátily již několikanásobně. Prostředky vynakládáme efektivně a hospodárně. Všem podporovatelům děkujeme,“ uvedl Minář.
Milion chvilek pro demokracii plánuje uspořádat další velkou demonstraci v neděli 23. června na letenské pláni v Praze 7, kde očekává ještě větší účast než na předchozích protestech. Toto úterý 11. června se mají demonstrace uskutečnit v regionech. K protestům se k sobotnímu dopoledni přihlásilo 210 obcí.
Čtěte také: 120 tisíc demonstrantů? Bylo jich mnohem méně, tvrdí Babiš. Protesty označil za naprosto hloupé