ODS vyzvala Čižinského a Pospíšila, aby usedli v pražské radě

ODS vyzvala Čižinského a Pospíšila, aby usedli v pražské raděNOVÉ
Domov

Vedení Prahy

Pražská ODS vyzvala lídry Prahy Sobě (PS) Jana Čižinského a Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila, aby usedli v rámci nové koalice společně s Piráty v radě hlavního města. ČTK to dnes sdělila mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová. Čižinský a Pospíšil se při vyjednávání o novém vedení města rozhodli, že se nestanou členy rady a budou pouze předsedy zastupitelských klubů. Volby v Praze vyhrála ODS, spolu s dosud vládnoucím ANO ale nejspíš skončí v opozici.

"ODS vyzývá Jana Čižinského a Jiřího Pospíšila, aby jako lídři politických uskupení, která mají obsadit většinu postů v radě osobně převzali politickou odpovědnost za řešení hlavních problémů Prahy a ujali se funkcí náměstků primátora s gescí pro klíčové oblasti dopravy a územního rozvoje," uvedla v prohlášení ODS.

Podle občanských demokratů přímou politickou odpovědnost za řízení města nesou výhradně členové rady a nemohou ji převzít předsedové politických klubů. Čižinský s Pospíšilem v uplynulých týdnech uvedli, že post předsedy klubu je významnou postavou v koalici a mohou například svolat koaliční vyjednávání.

Koalici v Praze vyjednali Piráti s PS a Spojenými silami pro Prahu, v 65členném zastupitelstvu budou mít většinu 39 hlasů. Primátorem se stane Zdeněk Hřib (Piráti). Piráti budou mít v 11členné radě kromě primátora ještě dva radní. PS a Spojené síly budou mít každá po dvou náměstcích primátora a dvou radních.

Volby v Praze vyhrála ODS se ziskem necelých 18 procent hlasů, má 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako další Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu. Do zastupitelstva se dostalo ještě ANO s 12 zastupiteli.

Související články