Babišovy případy spějí do finále. Brzy rozhodnou Černošice, čeká se i na audit z Bruselu

Babišovy kauzy

Babišovy případy spějí do finále. Brzy rozhodnou Černošice, čeká se i na audit z BruseluNové 1
Domov

Karolína Vaverková

Už brzy se pohnou hned dvě kauzy, v nichž figuruje premiér Andrej Babiš (ANO). Jde o dvě větve prošetřování, zda je český předseda vlády ve střetu zájmů, nebo ne. V řádu týdnů totiž slibují vydat rozhodnutí Černošice, kam krajští úředníci vrátili případ podezření z Babišova střetu zájmů ve smyslu ovládání médií spadajících pod Agrofert. Zároveň mají v půlce května do Česka doputovat výsledky auditů, kterými Evropská komise prověřovala čerpání unijních dotací pro holding Agrofert.

Do evropských voleb nicméně Černošice zřejmě rozhodnout nestihnou. „Vydání rozhodnutí lze očekávat zhruba v řádu týdnů, tedy nejspíš v tomto nebo příštím měsíci. Pro rozhodnutí není zákonem stanovena neměnná lhůta. Odbor přestupků vždy může zjistit potřebu dalšího jednání apod.,“ uvedl pro Echo24 starosta Černošic Filip Kořínek (Věci černošické). Tamní úředníci jsou nicméně vázáni ve svém rozhodnutí i stanoviskem středočeského úřadu, který předtím jejich rozhodnutí zrušil a vrátil k novému projednání. Černošický úřad Babišovi v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 000 korun. Babiš se odvolal, střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Další posun se očekává v tzv. unijní větvi prošetřování Babišova střetu zájmů. Otázka Babišova možného střetu zájmů je pro Evropskou komisi „absolutní prioritou“ kvůli ochraně evropského rozpočtu, uvedl tento týden komisař pro rozpočet Günther Oettinger v dopise europoslanci Tomáši Zdechovskému (KDU-ČSL).

Výsledky auditů, které v Česku Komise uskutečnila, se ale v dohledné době na veřejnost nedostanou. V dubnu na jednání kontrolního výboru europarlamentu komisař řekl, že první dvě z několika auditních zpráv dostane česká strana v polovině května k vyjádření, třetí pak bude zřejmě ještě o něco později. Praha má dva měsíce na reakci, zjištění auditu tak nebudou zveřejněna před volbami do europarlamentu na konci tohoto měsíce.

Kauza Čapí hnízdo

Střet zájmů ale není jediný případ, v němž premiér Babiš figuruje a ve kterém se očekává posun. O návrhu policie podat obžalobu na premiéra a některé členy jeho rodiny v dotační kauze Čapí hnízdo nyní rozhoduje státní zástupce Jaroslav Šaroch. Premiér dlouhodobě vinu v případu odmítá, podle něj jde o politickou kauzu s cílem dostat jej z politiky.

Deník Echo24 se mluvčího pražského městského zastupitelství, kam Šaroch spadá, ptal, kdy lze očekávat jeho rozhodnutí. Mluvčí Aleš Cimbala ale nechtěl být konkrétní. „Pokud dojde ve věci k uveřejnitelnému postupu, bude na webových stránkách městského státního zastupitelství informace uveřejněna a budete v tomto směru také informováni,“ uvedl 30. dubna Cimbala.

Sdílný nebyl ani v dalším případě, který se farmy týká. Už v březnu vyšlo najevo, že policie začala prověřovat, zda hospodaření farmy nedoprovázely daňové úniky. Zda se vyšetřování posunulo do dalšího stádia, nechtěl Cimbala uvést. „Ve věci nadále probíhá šetření, v současné chvíli nejsou ve věci žádné informace k uveřejnění,“ sdělil.

Deník Echo24 už dříve napsal, že do Čech přišel začátkem roku 2014 podnět z Německa na základě výměny informací, která probíhá mezi správci daně zemí EU, a týkal se reklamy na Čapím hnízdě. Německu se nezdála smlouva uzavřená mezi německým Agrofertem a Farmou Čapí hnízdo, na základě které německý Agrofert zaplatil Čapímu hnízdu v roce 2012 téměř devět milionů za reklamu. Finanční správa se s podnětem vypořádala jedním řízením, které skončilo bez doměření daně. Psali jsme o tom ZDE.

Dále čtěte: Ve vyšetřování Čapího hnízda není politika, ohradil se Juncker Babišovi