Nedovolím český Majdan, vzkázal Zeman a začal urážet své oponenty

Nedovolím český Majdan, vzkázal Zeman a začal urážet své oponentyNOVÉ
Domov

Rozhovor se Zemanem

tk

Prezident Miloš Zeman se vrátil ke svému inauguračnímu projevu. Měl prý připraveny dvě varianty, nakonec však zvolil variantu beze jmen a tudíž „pokornější“. Nyní ovšem přiostřil. V rozhovoru pro Mf Dnes začal urážet své oponenty, které nezmínil ve svém inauguračním projevu. Prezident také řekl, že nikdy nedopustí český Majdan.

Prezident v rozhovoru ve spojitosti s nedávnými demonstracemi po celém Česku řekl, že nedovolí český Majdan, tedy že neustoupí demonstrantům v ulicích. „Chtěl bych konstatovat, že dokud budu prezidentem, nikdy nepřipustím Majdan, barevnou revoluci. Ať demonstranti v ulicích vyjadřují jakékoli názory, vždy se budu řídit větou, kterou Klementu Gottwaldovi řekl, ale bohužel nedotáhnul do konce Edvard Beneš. Nikdy nepřipustím, aby o osudu republiky rozhodovala ulice,“ řekl prezident pro Mf Dnes.

V rozhovoru pro Mf Dnes dále urážel své názorové oponenty, které při svém inauguračním projevu neuvedl. „Takže Honzejk nebo Tabery jsou placeni Zdeňkem Bakalou a podle mého názoru si každý, kdo bere peníze od Zdeňka Bakaly, zaslouží opovržení,“ řekl o komentátorovi Hospodářských novin Petru Honzejkovi, respektive o šéfredaktorovi Respektu Eriku Taberym prezident pro Mf Dnes. Miloš Zeman dále řekl, že opovržení si zasluhuje také další novinář Alexandr Mitrofanov. „A měl by si uvědomit, že rodák z Rostova na Donu by neměl příliš zasahovat do českých politických struktur,“ řekl Mf Dnes o českém novináři ruského původu prezident Zeman.

Kriticky se vyjádřil i o dalším novináři Jiřím Pehem, kterého označil slovy „to Pche“ a mluvil o něm pohrdavě ve středním rodě. „To Pche, jak říkal Miloslav Šimek, tak to Pche napsalo další článek, kde vyjadřuje názor, že demonstrace by ještě mohly změnit politickou strukturu České republiky oproti výsledkům demokratických voleb,“ prohlásil o Pehem Miloš Zeman pro Mf Dnes.

Krátce po svém opětovném zvolení do prezidentské funkce Zeman slíbil, že bude pokornější a méně arogantní. Ve svém inauguračním projevu ovšem začal urážet miliardáře Zdeňka Bakalu a o novinářích vydavatelského domu Economia, který vlastní právě Bakala, řekl, že si zaslouží opovržení. V projevu se zároveň opřel do pravicové strany TOP 09 a především do České televize. Kvůli tomu ze sálu během jeho projevu odešla dlouholetá poslankyně Miroslava Němcová z ODS, kterou poté následovali další politici. To prezident označil za „pochodové cvičení topkařů“. Miloše Zemana za jeho inaugurační projev kritizoval také Institut Václava Klause, společnost založená Zemanovým předchůdcem v úřadě prezidenta.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Mynářovu cestu do Číny platil Hrad. Dotaz na to je však podle Zemana stupidní

S tou emocí se stále vyrovnávám, říká Němcová. Lidé jí děkovali za odchod ze Zemanova projevu

Související články