Finále seriálu Most! v Severce. Město dalo ČR hodně, teď by měla něco vrátit, říká primátor

MOST!

Finále seriálu Most! v Severce. Město dalo ČR hodně, teď by měla něco vrátit, říká primátorAKTUALIZOVÁNO
Restaurace Severka, ve které se scházejí seriálové postavy. Foto:

FOTO: printscreen ČT

Domov

zd Echo24

Most udělal pro Českou republiku hodně, teď by mu měla něco vrátit, myslí si primátor města Jan Paparega (ProMOST). Řekl to v České televizi. Stovky lidí se přišly podívat na „místo činu“ na protagonisty úspěšného seriálu MOST!, jehož poslední díl se v pondělí večer vysílal právě z mostecké hospody Severka. Dorazilo i několik protagonistů seriálu spolu se scenáristou Petrem Kolečkem i režisérem Janem Prušinovským.

Seriál podle Jana Paparegy sice přináší spoustu otázek, ale doufá, že ho lidé berou spíše uvolněně. „Je potřeba brát to s nadsázkou jako komedii,“ řekl primátor. Na rozdíl však od problémů města. Ty podle něj nezavinila demolice starého města v roce 1964. „Ty problémy nastaly až později. To město bylo budováno s nějakou vizí a asi splňovalo atributy té doby. Postupem času se ta situace velmi změnila a já ty problémy, které tady vznikly, datuji později, až u přelomu milénia,“ řekl Jan Paparega.

Podle něj jsou nyní potřeba změny, které ale z hlediska samosprávy nelze provést. Na schůzce jim však prý přislíbil pomoc šéf české vlády Andrej Babiš. „Premiér nám slíbil, že zrealizuje nějaká opatření, které jsme mu nadefinovali,“ řekl Paparega. „Město Most dalo naší republice mnoho a pravdou je, že velmi málo toho dostalo zpátky,“ dodal primátor.

Do Severky před vysíláním posledního dílu seriálu dorazili i jeho herci a tvůrci. Přišli představitel Čočkina Vladimír Škultéty, Erika Stárková, která ztvárnila Dášu, Michal Isteník, jenž hraje majitele hospody Edu, režisér Jan Prušinovský i scenárista Petr Kolečko a další.

Úspěch a pozornost poutaná k seriálu podle Petra Kolečka až tak nesouvisí s kvalitou seriálu. „Hodně toho boomu nezávisí na tom, jestli je ten seriál dobrý nebo špatný, hodně věcí, co se kolem toho řeší, je návazných“ řekl scenárista Petr Kolečko. Prozradil, že na začátku stál nápad se seriálovou scénou v Poště pro tebe, až později ho napadlo „prohnat to Severkou“.

Herci se vyjádřili například ke kritice kvůli nekorektnímu humoru či pohledu transgender komunity. Romský herec Zdeněk Godla bere seriál jako komedii, která se líbí jemu i jeho rodině. „Všichni ostatní ať si trhnou nohou,“ řekl Zdeněk Godla ke kritickým ohlasům.

Herečka Erika Stárková, která ztvárňuje postavu Dáši, říká, že má z této komunity pozitivní ohlasy. O hraní této role se radila s českou herečkou Lucií Brychtovou, která sama ve skutečnosti podstoupila změnu pohlaví. „Dala mi absolutní klíč. Vůbec nic nedělej, buď jenom žena a užívej si to,“ řekla Erika Stárková. Té se podle jejích slov ozývají lidé z transgender komunity a podle některých jejích členů udělal seriál, i díky obrovské sledovanosti, pro tuto komunitu víc, než všechny dokumenty či jiné pokusy předtím.

Stylově v tričkách s populární hláškou seriálu DYCKY MOST! přišla trávit pondělní podvečer parta místních mužů. „Do Severky jsem chodil už s bandičkou tátovi pro pivo,“ řekl Pavel Sosnovec. Seriál s přáteli sledoval. „Párkrát nás naštvali, protože kvůli natáčení tady nevařili,“ podotkl. Návštěvnost Severky se podle něj výrazně zvýšila stejně jako zájem o Most. „Myslím, že to Mostu pomůže, město není jen černý a ošklivý, jak to všichni dřív viděli,“ podotkl.

Sledovanost seriálu předčila očekávání. Mluvčí České televize Karolína Blinková řekla, že sledovanost výrazně stoupá. Zatímco první díl měl 1,45 milionu diváků, dosud poslední odvysílaný díl (sedmý) přesáhl 1,9 milionu. „Seriál oslovuje více muže než ženy, a to zejména muže mladšího věku. Ve skupině mužů ve věku 30-44 let dosahuje MOST! na průměrný podíl na sledovanosti téměř 55 procent, mezi muži mezi 15 a 29 let potom na téměř 50 procent,“ uvedla mluvčí televize.

Komediální seriál Most! je společným projektem scenáristy Petra Kolečka a režiséra Jana Prušinovského. Každé pondělí usedají k obrazovkám lidé, kteří sledují osudy obyvatel severočeského Mostu. Drsný humor, charaktery postav a jejich vyjadřování jsou pak předmětem debat různých skupin.


Čtěte dále: Stížnosti na vulgarity se objevily, převažuje ale nadšení, říká ČT o seriálu Most!

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.