Výbuch sopky Anak Krakatoa způsobil cunami. Indonésie hlásí přes dvě stovky mrtvých

Přírodní katastrofa

Výbuch sopky Anak Krakatoa způsobil cunami. Indonésie hlásí přes dvě stovky mrtvýchAKTUALIZUJEME 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Nejméně 222 mrtvých si vyžádala mohutná vlna cunami v pobřežních oblastech u Sundského průlivu mezi indonéskými ostrovy Jáva a Sumatra. Oznámila to dnes indonéská agentura pro katastrofy. Zvýšila tak původní bilanci, která hovořila o 168 mrtvých. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že podle dosavadních informací nejsou mezi mrtvými žádní Češi. Podle nové bilance se při cunami zranilo 843 lidí, dalších 28 se pohřešuje. Bilance nemusí být konečná. Indonéské úřady také oznámily, že mezi oběťmi nejsou žádní cizinci a všichni mrtví jsou Indonésané.

Cunami udeřila v sobotu večer místního času na pobřeží z obou stran Sundského průlivu, který leží mezi ostrovy Jáva a Sumatra. Příčinou byl podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě výbuch sopky Anak Krakatoa, po němž následoval podmořský sesuv půdy. Sopka vybuchla 24 minut před úderem cunami. Slovo Anak v jejím názvu znamená dítě a odkazuje na to, že jde o sopku, jež se začala formovat před 90 lety na místě původního vulkánu Krakatoa. Jeho mohutná erupce v roce 1883 vyvolala vlny cunami, o život tehdy přišlo na 36 000 lidí.

Robert Řehák z českého ministerstva zahraničí řekl, že „podle dosavadních informací nejsou mezi oběťmi cunami žádní cizí státní příslušníci, tedy ani čeští občané“. „Český zastupitelský úřad v Jakartě situaci nadále sleduje a v případě nových informací bude informovat,“ dodal. Ministerstvo rozeslalo varovné SMS vzkazy lidem pobývajícím v oblasti a doporučilo sledovat sdělovací prostředky a řídit se pokyny úřadů. V případě nutnosti je možné se obrátit na nouzovou linku zastupitelského úřadu v Jakartě.

„Chtěl bych vyjádřit nejhlubší soustrast rodinám postiženým cunami v Indonésii. Česká republika je připravena nabídnout pomoc podle požadavků indonéské vlády. Možnosti pomoci na místě již zjišťuje náš zastupitelský úřad v Jakartě,“ napsal na twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Jednou z nejhůře postižených oblastí je Banten, na jehož plážích jsou ubytováni turisté.

Mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho k nové bilanci řekl, že obětí může být víc, protože z některých postižených míst zatím nepřišly informace. „Cunami mohla nejhůř postihnout obyvatele ostrůvků v Sundském průlivu,“ řekl.

Úřady nevydaly předem žádné varování, obyvatele proto vlna zaskočila. Zasáhla také venkovní stan, v němž se právě konal koncert místní skupiny Seventeen. Jeden její člen stejně jako manažer katastrofu nepřežili.

Úřady se zprvu domnívaly, že nejde o cunami, ale o příliv, a vyzvaly obyvatelstvo, aby nepropadalo panice. „Byl to omyl, litujeme toho,“ uvedl Nugroho. Omyl podle něj pramenil z toho, že vlně tentokrát nepředcházelo zemětřesení.

Na sociálních sítích ale Indonésané úřady za tuto chybu rozhořčeně kritizují.

Zástupci mezinárodního střediska pro cunami se ale postavili na stranu indonéských úřadů, když sdělili, že cunami vyvolaná vulkanickou činností je vzácná. Častěji se dá vlna předpovědět při zemětřesení.

Za oběti se dnes pomodlil papež František a řekl, že je myšlenkami s lidmi, které zasáhly těžké přírodní pohromy.

Indonésie má za sebou zářijové ničivé zemětřesení, které provázela vlna cunami a které nepřežilo přes 2000 lidí.

Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a cunami, které postihly několik zemí, zemřelo jen v Indonésii přes 120.000 lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226.000 obětí.

Vlna přišla bez varování, trvala deset minut

Bantenský úřad pro katastrofy sdělil, že cunami v oblasti udeřila na pěti plážích, a to Tanjung Lesung, Sumur, Teluk Lada, Panimbang a Carita. Televizní snímky z Carity zachytily množství trosek, plátů střešní krytiny a kusů dřeva. Vidět je mnoho popadaných stromů a zem pokrytou troskami.

„Přijeli jsme na dovolenou v devět hodin večer a náhle se přivalila voda. Všechno zčernalo, nefunguje elektřina. Venku panuje zmatek, nedá se vyjet na silnici,“ citovala agentura AFP patnáctiletého Muhammada Bintanga, který je na Caritě.

Na druhé straně Sundského průlivu, na Sumatře, se záchranářská činnost soustředila do Bandarlampungu a přeživší se tam uchýlili do úřadu guvernéra. Mnozí si s sebou přinesli ošacení i lehátka, úřad lidi vyzval, aby sledovali pokyny. „Nevěřte snadno informaci, že město postihne cunami, ale občané by měli být pozorní a opatrní, pokud vlna udeří znovu,“ řekl tajemník úřadu guvernéra v Lampungu. Podle tamního úřadu pro katastrofy jsou v oblasti čtyři silně postižená místa – Kalianda, Rajabasa, Sidomulyo a Katibung. Právě tam se soustředí pátrání po případných přeživších.

Třiadvacetiletý Lutfi Al Rasyid prchal před vodou v Lampungu. „Nemohl jsem nastartovat motorku, tak jsem běžel. Modlil jsme se a utíkal, jak jsem nejrychleji mohl,“ řekl.

Podle indonéské geofyzikální agentury zřejmě cunami způsobil výbuch sopky Krakatoa, po němž následoval podmořský sesuv půdy. Sopka vybuchla 24 minut před úderem cunami. Mluvčí úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho sdělil, že je možné, že se na cunami podílel i nezvykle vysoký příliv, jaký způsobuje úplněk Měsíce.

Indonésie má za sebou zářijové ničivé zemětřesení, které provázela vlna cunami a které nepřežilo přes 2000 lidí.

Indonésie leží v oblasti častých zemětřesení. V roce 2004 při zemětřesení a cunami, které postihly několik zemí, zemřelo jen v Indonésii přes 120 000 lidí. Celkově si tato událost vyžádala 226 000 obětí.

Čtěte také: Rodina umučeného Američana Warmbiera žádá po KLDR desítky miliard korun jako kompenzaci

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články