Nejprve uřezaná hlava berana, teď klece s ovcemi. Ruský opoziční list čelí výhrůžkám

VYHROŽOVÁNÍ

Nejprve uřezaná hlava berana, teď klece s ovcemi. Ruský opoziční list čelí výhrůžkámNOVÉ
Ovce v klecích navlečené ve vestách press (tisk) Foto:

FOTO: Novaja Gazeta

1
Svět

Ruský opoziční list Novaja gazeta čelí sérii výhrůžek ze strany neznámých pachatelů. Ti v polovině října ke dveřím redakce v Moskvě položili pohřební věnec a koš s uřezanou hlavou berana. V pondělí někdo před budovu umístil tři klece s živými ovcemi v modrých vestách s nápisem press. Jaký měla mít tato akce význam, není jasné, list se nicméně obrátil na policii.

Novaja gazeta si vydobyla uznání investigativní žurnalistikou, která v minulosti stála život několika jejich novinářů, včetně známé kritičky Kremlu Anny Politkovské nebo novinářky a obhájkyně lidských práv Natalje Estěmirovové. Loni v dubnu čelil list výhrůžkám kvůli článku o údajném pronásledování homosexuálů v autonomním Čečensku.

V polovině října položil neznámý pachatel ke dveřím redakce pohřební věnec s výhrůžkami jednomu z novinářů listu Denisu Korotkovovi. Později se tam objevil i koš s uřezanou hlavou berana a výhrůžkami celé redakci. Korotkov dříve několikrát psal o ruském miliardáři Jevgeniji Prigožinovi a ruských vojenských aktivitách v Sýrii.

Tři klece, v každé z nichž byly tři ovce, někdo přivezl v autě a umístil před budovu redakce. List se kvůli tomu obrátil na policii.

„O takových věcech nežertujeme. Bereme bezpečnost (našich novinářů) velmi vážně,“ uvedla mluvčí redakce Naděžda Prusenkovová.


Čtěte dále: Sacharovovu cenu udělil Evropský parlament vězněnému režisérovi Sencovovi

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.