Sacharovovu cenu udělil Evropský parlament vězněnému režisérovi Sencovovi

Významná cena

Sacharovovu cenu udělil Evropský parlament vězněnému režisérovi SencovoviAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Evropský parlament dnes udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení vězněnému ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi, oznámila nejsilnější parlamentní frakce Evropská lidová strana (ELS), která jej na ocenění navrhla.

Evropský parlament dnes udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi vězněnému v Rusku. Oznámila to nejsilnější parlamentní frakce Evropská lidová strana (ELS), která jej na ocenění navrhla. Předseda EP Tajani prohlásil, že kritik ruské okupace Krymu Sencov se stal symbolem boje za osvobození politických vězňů v Rusku, jakož i ve zbytku světa. Zároveň opět vyzval k jeho okamžitému propuštění.

„Mám tu čest, že mohu oznámit, že konference předsedů (EP) se rozhodla udělit letošní Sacharovovu cenu Olehu Sencovovi,“ řekl Tajani na zasedání parlamentu, načež následoval od europoslanců dlouhý potlesk vestoje. Ocenění podle Tajaniho Sencovovi náleží za prokázanou statečnost a odhodlání. V boji za svou věc nasadil i svůj život, a to nám všem připomíná povinnost bojovat za dodržování lidských práv, řekl předseda europarlamentu.

Režisér Sencov je odpůrcem ruské okupace poloostrova Krym a v Rusku byl odsouzen ke 20 rokům vězení za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku.

Režisér obvinění označil za vykonstruovaná a podle organizace Amnesty International jeho odsouzení předcházel „nespravedlivý proces před vojenským soudem“. Ve vězení letos Sencov držel více než čtyři měsíce hladovku, kterou se domáhal osvobození „všech ukrajinských politických vězňů“ z ruských věznic.

Společně s ním byli letos v užším výběru na Sacharovovu cenu marocký disident a protikorupční aktivista Násir Zifzáfí a skupina 11 nevládních organizací, které ve Středozemním moři pomáhají zachraňovat migranty. Zifzáfí si ve své vlasti rovněž odpykává 20letý trest odnětí svobody za „spiknutí proti bezpečnosti státu“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články