Odešel Roger Scruton, obhájce Západu a přítel Československa
ECHOPRIME
V neděli 12. ledna zemřel na své farmě a v rodinném kruhu anglický filozof a spisovatel, teoretik krásy a významná postava konzervativní subkultury Roger Scruton. Podlehl rakovině, půl roku poté, co mu byla diagnostikována. Do svých nedožitých 76 let stihl napsat přes padesát knih, ta úplně poslední, o Wagnerově Parsifalovi, vyjde za čtvrt roku, už jen jako autorský pohrobek.
Scruton má v českých zemích posledních třicet let svou čtenářskou obec a z ní vyplývající nemalý vliv na veřejnou diskusi. Jeho péčí například do českého prostoru vstoupil termín oikofobie – označení pro nechuť, kterou část intelektuálů projevuje vůči „svému“ – domovu, rodině, národu, kultuře.
Tu čtenářskou obec mu vypěstovali Scrutonovi studenti a přátelé z doby (1979–85), kdy do normalizačního Československa pravidelně jezdil přednášet. Oni to byli, kdo se po roce 1989 starali o vydávání českých překladů Scrutonových knih a článků. Už hodně let je jeho českým vydavatelem Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) v Brně, k němuž patří Petr Fiala, jeden ze Scrutonových studentů na podzemní univerzitě.
Zrzavý Angličan si ze svých bohatýrských výjezdů za železnou oponu uchoval jistou, byť spíše pasivní znalost češtiny. Vzpomínky na Prahu 80. let podmanivě zachytil v novele Zápisky z podzemí (anglicky Notes from Underground, 2014). Románová postava Bětky má reálnou předlohu v jedné Češce, s níž tehdy udržoval poměr.
Nejednoho čtenáře Echa asi napadne skeptická myšlenka, nakolik jsou naše představy o významu tohoto myslitele pro svět zkresleny tou starou českou stopou, která je samozřejmě dílem historické náhody. Ale Scrutonova stopa je bezpochyby hluboká, i jinou než českou optikou.
Celý článek z nového Týdeníku Echo naleznete již nyní na webu EchoPrime nebo ve čtvrtek v prodeji na stáncích.