1 Zamítnutí postu zastupitele

Rath podal ústavní stížnost. Dovolává se jednotného rozhodování soudů

, NOVÉ

Témata: ,

Někdejší středočeský hejtman David Rath podal ústavní stížnost proti rozhodnutí krajského soudu, který zneplatnil jeho loňské zvolení zastupitelem Hostivice u Prahy. Deníku Echo24 to sdělila mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Krajský soud v Praze Rathovo zvolení zamítl proto, že někteří členové kandidátky hnutí Zdravá Hostivice si v obci nezaložili trvalé bydliště, jak požaduje zákon. Exhejtman se stal jediným zvoleným z uskupení, jehož byl lídrem. Soud nakonec dospěl k závěru, že Rathovo křeslo patří volební straně Středočeši2012, která tak bude mít šest místo původních pěti zastupitelů.

Stížnost podali dne 21. 12. 2018 sám Rath, Eva Rathová a strana Zdravá Hostivice, řekla pro Echo24 mluvčí. „Jde o ústavní stížnost proti usnesení Krajského soudu v Praze ze dne 30. 10. 2018, č.j. 54 A 118/2018-50. Soudcem zpravodajem věci byl v souladu s rozvrhem práce Ústavního soudu určen prof. Jan Filip, který také určí další procesní postup v této věci,“ přiblížila Sedláčková.

Podle ní po podání stížnosti obvykle následuje shromáždění podkladů pro rozhodnutí. Kdy však k rozhodnutí dojde, nelze říci, Ústavní soud není při svém rozhodování vázán žádnými lhůtami. „Pouze obecně lze konstatovat, že průměrná délka řízení se u individuálních ústavních stížností pohybuje dlouhodobě kolem šesti měsíců, může to být však delší i kratší doba v závislosti na procesní či skutkové a právní složitosti věci i dalších okolností, jako je třeba vytížení konkrétního soudce zpravodaje,“ dodává mluvčí. 

Rath se také na páteční tiskové konferenci nechal slyšet, že mu nijak zvlášť nesejde na tom, jestli mandát nakonec získá, tvrdil, že si přeje jednotné rozhodování soudů. 

Komunální volby v Hostivici vyhrálo uskupení HOme – Hostivice město se šesti mandáty. Druzí byli Středočeši2012.cz v čele se současným starostou Jaroslavem Kratochvílem, kteří získali původně pět křesel. Zdravá Hostivice skončila na sedmém místě se ziskem jednoho mandátu, o který ale rozhodnutím soudu přišla. Uskupení bývalého hejtmana má totiž po přepočtu místo 2513 hlasů (5,21 procenta) jen 1532 hlasů, což k překročení pětiprocentní hranice pro vstup do zastupitelstva nestačí.

Čtěte také: David Rath zastupitelem Hostivice nebude, rozhodl soud

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.