3 Změny na ministerstvu

Nový ministr zemědělství zařízl dva Jurečkovy odborné náměstky

NOVÉ

Témata: ,

Na ministerstvu zemědělství by měl skončit první náměstek Jiří Jirsa a náměstek pro řízení sekce ekonomiky a informačních technologií Zdeněk Adamec. Jde o dva ze sedmi odborných náměstků v resortu. Jejich sekce se sloučí, ministerstvo zemědělství by změnu mělo nechat v rámci systemizace služebních míst předložit vládě.

Platit by pak měla, v případě souhlasu menšinového kabinetu Andreje Babiše (ANO), od Nového roku. Odejde také šéfporadkyně Simona Prečanová a mluvčí resortu Markéta Ježková. Informaci ČTK potvrdil tiskový odbor ministerstva. Podle informací ČTK oznámil v úterý personální změny v čele úřadu nový ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) na poradě vedení.

Čtěte také: Střet zájmů ve vládě? Čerpá stovky milionů z EU, teď má o dotacích rozhodovat sám

Podobný postup použil nyní už bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), když sloučil od letošního roku sekci zahraničního obchodu, kterou vedla tehdejší náměstkyně Jaroslava Beneš Špalková, s komoditní sekcí náměstka Jiřího Šíra. Ten následně jako jediný kandidát uspěl ve výběrovém řízení na vedení sloučené sekce.

Ministr odborné náměstky, i když přišli za minulého vedení, sám odvolat nemůže. Slučování nebo naopak vytváření nových sekcí na ministerstvu musí v rámci změny služebních míst odsouhlasit právě vláda.

Více k tématu zde: Teď, nebo až za rok. Babišovi ministři překotně škrtají náměstky

Jirsa působil na ministerstvu jako náměstek od roku 2014, přivedl ho Jurečka. Dříve působil podle webu ministerstva zemědělství desetiletí jako poradce v Evropském parlamentu, je také soudním znalcem pro autorské a průmyslové právo.

V minulosti vyučoval též na Vysoké škole finanční a správní, v roce 2016 byl také časopisem Ekonom zařazen mezi jednoho z 17 nejinovativnějších právníků.

Zdeněk Adamec nastoupil na ministerstvo v roce 2014, nejprve působil jako ředitel úseku pro ekonomiku a informační technologie, od roku 2015 už jako náměstek. Dříve pracoval například v Home Credit International nebo ve Volksbank.

Čtěte také: Babiš láká strany k podpoře menšinové vlády, ODS i lidovci ho odmítli

Z nového čísla Konec thatcherismu. Jak volby změnily Velkou Británii

Echo týdne: Vkus Moniky Babišové ● Komentář: Zvrácení svobodných voleb ● Svět: Andrej Babiš na nás uvalil světovou zelenou revoluci ● Kauza: Skrytá, ale stejně reforma ● Civilizace: Hladem ku zdraví?

Anglické odcházení Co bude s Evropou, když Britové řekli exit
Klenot v čase snesitelném Rychlý běh s krumlovskou kartou