Střet zájmů ve vládě? Čerpá stovky milionů z EU, teď má o dotacích rozhodovat sám

Střet zájmů ve vládě? Čerpá stovky milionů z EU, teď má o dotacích rozhodovat sámNOVÉ
Jiří Milek Foto:

Print Screen z YouTube/ Zemědělec roku

Domov

Nový ministr zemědělství?

Michaela Cápová

Pravděpodobný nový ministr zemědělství Jiří Milek podniká podobně jako Andrej Babiš v zemědělství a potravinářství. Stejně jako Babišův Agrofert čerpá i koncern Úsovsko, jehož spolumajitelem Milka je, zemědělské dotace v řádu stovek milionů z Evropské unie. Je to přitom právě rezort zemědělství, který má rozdělování unijních dotací do zemědělství pod palcem.

Novela zákona o střetu zájmů od letošního února omezuje členy vlády v tom, aby se jejich firmy účastnily veřejných zakázek, získávaly dotace a investiční pobídky. Milka už uvedl, že chce případný střet zájmů vyřešit. V případě jmenování do funkce ministra hodlá svůj akciový podíl v Úsovsku převést. Podrobnosti zatím nezveřejnil. Mohl by se ale vydat cestou Andreje Babiše, který své firmy převedl do svěřenských fondů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Milek se totiž ocitne v podobné situaci jako Andrej Babiš, pokud nechce koncern Úsovsko odstřihnout od milionových dotací z EU. Koncern celkem vyčerpal na evropských dotacích za loňský rok 102 milionů korun. Za rok 2015 to bylo dokonce 121 milionů korun. Největší objem dotací z fondů EU vyčerpala firma z koncernu Úsovsko EKO v Klopině na Šumpersku. Za rok 2016 to bylo 54 milionů korun, jak vyplývá z webu Státního zemědělského intervenčního fondu.

Předejít střetu zájmů politiků při čerpání dotací EU chce i chystaná evropská norma. Ta cílí na politiky, úředníky i soukromé osoby, jejichž firmy se hlásí o dotace. Usiluje o to, aby takoví lidé stáli mimo jakoukoli rozhodovací a kontrolní strukturu o evropských penězích. Jinak riskují, že jejich firmy na dotace nedosáhnou, nebo jim budou pozdrženy, dokud střet zájmů neodstraní. Podle tohoto návrhu by nestačilo ani to, kdyby v rozhodovacích strukturách byli rodinní příslušníci majitele-politika, osoby s „emocionální vazbou“ na politika nebo osoby, které s ním jsou „politicky spřízněné“. Více o tématu jsme psali zde.

Bude Milek hájit zájmy koncernů?

Nejhlasitěji proti Milkovi jako ministrovi vystupují drobní podnikatelé. Bojí se totiž, že bude jako ministr hájit spíš zájmy velkých firem. „Jiří Milek je nominantem zástupců obřích agrokomplexů, z čehož se dá, i podle již zveřejněných priorit, usuzovat, jakým směrem se zřejmě bude resort zemědělství v příštích letech ubírat,“ uvedl pro deník Echo24 Jaroslav Šebek, tajemník Asociace soukromého zemědělství.

Agrární analytik Petr Havel zase upozorňuje, že Milka lze charakterizovat jako podnikatele, který v mnohém připomíná Babiše. „Tedy podnikatele neustále expandujícího, podle některých zkušeností predátorským způsobem. Je tedy evidentní, že si s premiérem budou rozumět, a zároveň se zdá být zřejmé, že dosavadní podpora větších a průmyslových podniků, částečně na úkor rodinných farem a menších a středních zemědělců, bude pokračovat,“ řekl pro ČTK.

Milek je navíc místopředsedou předsednictva Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků. Ta si vytyčila za cíl hájit domácí výrobce, prosazovat větší ochranu domácího trhu a propagovat tuzemské potraviny. Mezi členy spolku, který vznikl před třemi lety, je nejen Milkovo Úsovsko, ale i Agrofert, který ve spolku zastupuje Jiří Macháček, nebo největší česká mlékárna Madeta, Agro Jesenice, AGRO-Měřín, Rabbit Trhový Štěpánov a zemědělská družstva Dolní Újezd, Krásná Hora a Pluhův Žďár.

Koncern Úsovsko sdružuje 17 společností a podniká v oblastech zemědělství, potravinářství, obchodu a průmyslu. Milek má v Úsovsku čtvrtinový podíl. Koncern tvoří mateřská společnost Úsovsko, která sídlí v Klopině na Šumpersku, a 15 stoprocentně vlastněných dceřiných firem. Do skupiny patří potravinářská firma ÚSOVSKO Food, sady, několik farem, statků a zemědělských podniků. Holding zaměstnává zhruba 750 lidí a hospodaří na 20 tisíci hektarech půdy v Olomouckém a Plzeňském kraji. Skupina pěstuje obiloviny, řepku olejnou, mák, cukrovku a krmné plodiny pro divizi živočišné výroby.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Do vlády míří další velkopodnikatel. Zemědělství má řídit výrobce müsli Milek

Vábení expertů do vlády se nedaří. Babiše odmítlo už pět lidí

„Nezkušený, ale orientuje se.“ Na zdravotnictví míří zpěvák Vojtěch z ANO