„Nezkušený, ale orientuje se.“ Na zdravotnictví míří zpěvák Vojtěch z ANO

Nový Babišův ministr

„Nezkušený, ale orientuje se.“ Na zdravotnictví míří zpěvák Vojtěch z ANONOVÉ
Adam Vojtěch Foto:

Reprofoto: YouTube/Adam Vojtěch

2
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Příštího šéfa zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) zná veřejnost hlavně jako zpěváka ze SuperStar a poradce Andreje Babiše. Nyní už je jednatřicetiletý Vojtěch členem tří sněmovních výborů a Babiš v pátek potvrdil, že s ním do své vlády počítá. Podle odborné veřejnosti je sice nezkušený, resort zdravotnictví ale má zmapovaný.

Podle předsedkyně Asociace nemocnic ČR Jaroslavy Kunové Vojtěchovi chybí praktické zkušenosti, snaží se je ale sbírat. „Setkávala jsem se s panem Vojtěchem na pracovních skupinách Unie zaměstnavatelských svazů pro zdravotnictví. Ačkoliv nemá praktické zkušenosti ze zdravotnického zařízení, snažil se intenzivně sbírat informace o systému,“ uvedla pro Echo24 Kunová. Při každém dalším setkání bylo vidět, že se slušně orientuje, dodala.

Co ale zdravotnictví pod novým ministrem čeká, vyplyne až z programu příští vlády. „Zatím není známo programové prohlášení vlády v oblasti zdravotnictví, na kterém Vojtěch údajně spolupracuje, takže nelze hodnotit, jaké změny nás čekají,“ dodala Kunová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Vojtěchovi může ministrování do jisté míry komplikovat to, že nemá lékařské vzdělání. Není sice stoprocentním zvykem, aby ministři zdravotnictví byli lékaři. Nicméně při pohledu na tři poslední politické exšéfy resortů dva z nich lékaři jsou, Svatopluk Němeček (ČSSD) a Leoš Heger (TOP 09). Exministr zdravotnictví v Rusnokově úřednické vládě Martin Holcát je také lékař.

„Ve zdravotnictví je pro člověka s právnickým vzděláním těžké se prosadit. Lékaři většinou respektují odbornost pouze čistě lékařskou. Je to trošku stigma. Člověk, jenž přijde na resort s jiným vzděláním, než je lékařské, je brán s nedůvěrou,“ uvedla pro Echo24 náměstkyně ministerstva zdravotnictví a právnička Lenka Teska Arnoštová (ČSSD). Rozhovor s Teskou Arnoštovou čtěte ZDE.

‚Jeho manažerské schopnosti zatím nelze posoudit‘

Bude záležet na Vojtěchově schopnosti nevnímat zdravotnictví jen z makroekonomického pohledu, myslí si prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. „Vojtěch se posledních několik let se tématům zdravotnictví věnuje. Dělá na mě dojem učenlivého člověka, který je na jedné straně schopen naslouchat ostatním, ale pak si utvoří svůj názor. Bude záležet na týmu jeho nejbližších spolupracovníků a jeho schopnosti nevnímat zdravotnictví jen z pohledu makroekonomického, ale věnovat pozornost i analýze stávající situace a dopadům navrhovaných změn v první linii kontaktu pacienta se zdravotnickým profesionálem,“ uvedl Chudoba pro Echo24.

Pokud bude Vojtěch příštím ministrem zdravotnictví, je výhoda, že nejde znovu o ředitele státní fakultní nemocnice, dodal lékárník Chudoba. Právě z pozice ředitele Fakultní nemocnice v Motole přišel nyní končící ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD).

„Že opět nejde o ředitele státní fakultní nemocnice, považuji za výhodu, na druhou stranu nedokáži posoudit jeho manažerské schopnosti. Dodávám, že by bylo dobré, aby se ministr zdravotnictví prioritně zabýval zdravím občanů ČR z dlouhodobějšího hlediska, nikoli jen z hlediska momentální situace. A aby více podporoval prevenci, screening, primární péči a neinvazivní metody léčby, protože jsou nejefektivnější,” řekl Chudoba.

Adam Vojtěch (31) vystudoval práva a mediální studia. Od září je členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny a od října poslancem za ANO. V červnu 2014 se stal tajemníkem na ministerstvu financí, je poradcem předsedy hnutí ANO Andreje Babiše pro zdravotnictví. V minulosti byl známý coby zpěvák a hudební skladatel.

Co čeká resort zdravotnictví, vyplyne až z programového prohlášení

O prioritách budoucího ministra zdravotnictví mnohé řekne programové prohlášení vlády. To ještě není zveřejněné. Vojtěch ale v rozhovoru pro sever iROZHLAS uvedl, že za problém považuje dlouhodobou udržitelnost financování zdravotnictví.

„Měla by být také zavedena povinnost měřit kvalitu péče. Nemocnicím, které poskytují kvalitnější péči, by pak mělo jít více peněz. Dnes jsou nemocnice financovány hlavně tak, že existuje nějaký paušál, a s ním se hospodaří. Peníze ale nejdou za pacientem. Nemocnice, které jsou vyhledávanější, na tom jsou pak bity. Takže by se měla posílit efektivita a platit spíše za kvalitu než kvantitu poskytované péče,“ uvedl Vojtěch pro iROZHLAS.

Na začátku listopadu se vyjádřil k doktory kritizovaným e-receptům, které budou od ledna povinné. Podle Vojtěcha by Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) zpočátku neměl lékaře za nevydávání elektronických receptů pokutovat. Ve sněmovně chce navrhovat změnu zákona, který by umožnil lékový záznam, tedy seznam všech léků, které má pacient předepsané, přístupný pro všechny jeho lékaře. Ten nyní chybí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Babiš svěří finance Schillerové. Zveřejnil další jména svého kabinetu

Boj proti povinným eReceptům. Lékaři je chtějí odložit

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články