Do vlády míří další velkopodnikatel. Zemědělství má řídit výrobce müsli Milek

Babiš skládá vládu

Do vlády míří další velkopodnikatel. Zemědělství má řídit  výrobce müsli MilekNOVÉ
Jiří Milek Foto:

Reprofoto: Youtube/Zemědělec roku

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Ministrem zemědělství v menšinové vládě Andreje Babiše by měl být spolumajitel koncernu Úsovsko Jiří Milek. V roce 2013 za ANO neúspěšně kandidoval do sněmovny. V zemědělství a potravinářství se však  jedná o známé jméno. V roce 2014 získal cenu Zemědělec roku. Zemědělský svaz ČR o něm hovoří jako o odborníkovi. Asociace soukromého zemědělství se obává, že jde o zástupce obřích agrokomplexů.

Dalších dotací do velkých podniků se v případě Milka coby ministra zemědělství obává tajemník Asociace soukromých zemědělců ČR Jaroslav Šebek. „Jiří Milek je nominantem zástupců obřích agrokomplexů, z čehož se dá, i podle již zveřejněných priorit, usuzovat, jakým směrem se zřejmě bude resort zemědělství v příštích letech ubírat,“ uvedl Šebek pro server Echo24.

„Konkrétní vize budoucího ministra nám ale prozatím známy nejsou, třeba pan Milek mile překvapí a namísto dalších dotací do podniků s výměrami desítek tisíc hektarů upře svůj zájem ke skutečnému rozvoji venkovských sídel spojenému s podporou rodinných farem, živého venkova, zájmu o krajinu, péči o půdu a vodu. Příliš tomu ale nevěříme,“ dodal Šebek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Milkovu nominaci na post ministra zemědělství naopak vítá ředitel Zemědělského svazu ČR (ZS ČR) Jan Ulrich. „S panem Milkem jsem se setkal během svého působení v ZS ČR několikrát a působil na mne jako odborník v oblasti zemědělské výroby a výborný manažer. Já osobně jeho kandidaturu velmi vítám, neboť se nejedná o profesionálního politika, nýbrž skutečného odborníka z praxe s komplexním rozhledem napříč sektorem. To by měla být jeho velká výhoda oproti řadě jiných ministrů zemědělství z minulosti,“ řekl pro Echo24 Ulrich. „Osobně vkládám do jeho působení velké naděje a těším se na spolupráci s ním,“ dodal.

I podle prezidenta Potravinářské komory ČR Miroslava Tomana je Milek odborník, přichází ale do složitého resortu. O Tomanovi se v minulosti spekulovalo jako o možném kandidátovi na šéfa resortu.

„Z pohledu Potravinářské komory je kandidát na ministra zemědělství Milek odborníkem s rozsáhlými zkušenostmi jak ze zemědělství, tak z potravinářství. Oceňujeme rozhodně jeho dlouhodobou aktivní obhajobu českých výrobků a českých výrobců. Nastupuje do složitého resortu, čeká ho hodně práce jak na domácím poli, tak i při obhajobě českých zájmů v rámci EU,“ řekl pro ČTK Toman.

Koncern Úsovsko, v němž má Milek čtvrtinový podíl, podniká v zemědělství, potravinářství, obchodu a průmyslu a hospodaří na 20 tisících hektarů v Olomouckém a Plzeňském kraji. Má zhruba 750 zaměstnanců.

Páteční vydání deníku Právo upozornilo, že pokud by si Milek firmy ponechal i po vstupu do vlády, nesměly by se účastnit veřejných zakázek, získávat dotace a investiční pobídky. Kvůli zákonu o střetu zájmů (tzv. lex Babiš) vložil svůj holding Agrofert do svěřenského fondu i Andrej Babiš. Milek by musel odstoupit z řídících pozic a členství ve statutárních orgánech firmy do 13. ledna. O měsíc dříve má být nová vláda jmenována prezidentem Milošem Zemanem.

Prioritou Milka je mimo jiné silný rozpočet resortu

Prioritou Milka bude vyjednání nového rámce evropské zemědělské politiky, posilování výroby a ochrana českého trhu před dovozy. Kromě podpory české produkce se bude Milek zasazovat o to, aby nová dotační pravidla EU respektovala pozici českého zemědělství v unii. V unii by se měla podle Milka narovnat výše národních dotací mezi jednotlivými státy.

Zároveň se Milek bude snažit udržet silný rozpočet českého zemědělství a s ním i výši národních podpor. Milek chce usilovat o zvyšování proexportní politiky ČR hlavně u produkce s vyšší přidanou hodnotou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Slib Zemanovi neplatí. Babiš prozradil jména dalších kandidátů na ministry

„Nezkušený, ale orientuje se.“ Na zdravotnictví míří zpěvák Vojtěch z ANO

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články