Slib Zemanovi neplatí. Babiš prozradil jména dalších kandidátů na ministry

Babišova vláda

Slib Zemanovi neplatí. Babiš prozradil jména dalších kandidátů na ministryNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Sdílet:

Andrej Babiš (ANO) potvrdil České televizi, že kandidátem na post ministra zdravotnictví je poslanec za ANO a jeho poradce Adam Vojtěch, na post ministra kultury muzikolog Ilja Šmíd a na post ministryně pro místní rozvoj nynější náměstkyně úřadu a poslankyně za ANO Klára Dostálová. V praxi se tak ukazuje, že už neplatí slib, který dal Babiš prezidentu Zemanovi na úterní schůzce, že nebude prozrazovat jména ministerských kandidátů dokud si s nimi Zeman osobně nepromluví a nezjistí tak, jestli jsou odborně dostatečně na výši.

Jedenatřicetiletý Vojtěch je Babišovým poradcem pro zdravotnictví a v současné době působí také jako člen správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny. V letech 2013 až 2014 byl právníkem ve společnosti MAFRA, v červnu 2014 se stal tajemníkem na ministerstvu financí. V minulosti byl známý coby zpěvák a hudební skladatel, v roce 2005 se zúčastnil talentové pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar.

Pětašedesátiletý Šmíd byl dlouholetým předsedou Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů ČR a současně i zástupcem ČR v mezinárodní asociaci živého umění PEARLE se sídlem v Bruselu. Působil i jako expert v několika komisích EU. Jako ředitel Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK (2006-2012) čelil dlouhodobé kritice od svých spolupracovníků a v roce 2012 sám rezignoval.

Šestačtyřicetiletá Dostálová je od listopadu 2014 první náměstkyní pro regionální rozvoj. O tom, že by se mohla stát ministryní pro místní rozvoj, se spekulovalo už na podzim 2014, když tehdejší šéfka resortu Věra Jourová odešla do Evropské komise. Nakonec hnutí ANO do této funkce nominovalo Karlu Šlechtovou.

Babiš, jehož ANO vyhrálo volby, chce sestavit menšinový kabinet doplněný o nestraníky. Prezident Miloš Zeman tento návrh podpořil. Z patnáctičlenné vlády zatím nebylo potvrzeno pouze jméno ministra školství, pravděpodobně se jím ale stane náměstek úřadu zodpovědný za vysoké školy Robert Plaga.

V Babišově vládě bude devět ministrů, kteří dosud v kabinetu nezasedali. Mezi členy kabinetu budou čtyři ženy. Ve vládě budou pokračovat dosavadní ministři ANO, tedy Richard Brabec, Dan Ťok, Martin Stropnický, Robert Pelikán a Karla Šlechtová. Dosavadní ministryně pro místní rozvoj Šlechtová už potvrdila, že je adeptkou na ministryni obrany. Stropnický by se měl přesunout do Černínského paláce.

Přehled potvrzených kandidátů na ministry:
dopravy Dan Ťok
financí Alena Schillerová
kultury Ilja Šmíd
obrany Karla Šlechtová
práce a soc. věcí Jaroslava Němcová
pro místní rozvoj Klára Dostálová
prům. a obchodu Tomáš Hüner
spravedlnosti Robert Pelikán
vnitra Lubomír Metnar
zahraničí Martin Stropnický
zdravotnictví Adam Vojtěch
zemědělství Jiří Milek
živ. prostředí Richard Brabec

Zeman avizoval, že Babiše jmenuje premiérem 6. prosince a jeho vládu o týden později.

Čtěte také: „Nezkušený, ale orientuje se.“ Na zdravotnictví míří zpěvák Vojtěch z ANO

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články