Hasiči proti kůrovci? Hejtman Netolický je chce zapojit do boje se škůdcem
Boj s kůrovcem
Do odstraňování stromů napadených kůrovcem by se měly zapojit i profesionální a dobrovolné hasičské jednotky, navrhl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). S návrhem přišel na posledním jednání krajského kůrovcového kalamitního štábu, jehož členy jsou i zástupci ministerstva zemědělství, Lesů ČR, Českého hydrometeorologického ústavu, vlastníci lesů, dopravců a zpracovatelů, oznámil v úterý mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Kraj je připraven pro příští rok vyčlenit na boj s kůrovcem pro drobné vlastníky lesů peníze ze svého rozpočtu, požaduje však spoluúčast státu.
„Vzhledem k tomu, že je velký problém s personálními kapacitami při kácení a odstraňování kůrovcového dřeva, tak si myslím, že by mohli hasiči pomoci. I díky krajským dotacím se nám podařilo vybavit dobrovolné jednotky velmi kvalitní technikou, kterou by bylo možné nasadit nejen v rámci výjezdů a různých větrných smrští,“ uvedl hejtman. Kraj by podle něj mohl pro tyto potřeby přizpůsobit některý ze svých dotačních programů. O této možnosti bude chtít jednat s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru ČR.
„My jsme v tuto chvíli připraveni pro příští rok v rámci nového dotačního titulu uvolnit prostředky na těžbu a přiblížení dřeva na odvozní místo pro malé vlastníky lesů do 50 hektarů. Mohlo by se jednat až o 200 korun za kubík dřeva, což je podle jednotlivých vlastníků částka, která by jim výrazně pomohla. Finanční náročnost odstranění jednoho kubíku se totiž pohybuje okolo 600 korun,“ uvedl Netolický, který bude tento krajský záměr projednávat s ministerstvem zemědělství. To by se podle něj mělo finančně také podílet.
Pro zajištění lepšího informačního servisu pro vlastníky lesů, zpracovatele a obce plánuje kraj vytvoření pozice koordinátora. Bude jím vedoucí oddělení zemědělství a lesního hospodářství.
V Pardubickém kraji leží v mimořádné kalamitní zóně vyhlášené ministerstvem zemědělství kvůli napadení lesů kůrovcem šest katastrálních území na Svitavsku. Méně napadena jsou ostatní území. Podle lesníka Aleše Erbera je kalamitou ohrožena až polovina lesů v kraji. Jde o plochy o rozloze 70 000 hektarů a 30 milionů metrů krychlových dřeva. Majitelé lesů by podle něj měli každý týden prohlížet stromy, zejména smrky, aby se kůrovec nerozšířil.