1 Dotace Agrofertu

ČR může kvůli Babišově střetu zájmů přijít o peníze z fondů EU, varují europoslanci

, NOVÉ

Témata: , , , , , , ,

České republice může být zastaveno čerpání evropských fondů, pokud se prokáže střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) při dotacích pro holding Agrofert. Novinářům to v úterý ve Sněmovně řekli europoslanci Jiří Pospíšil (TOP 09) a Stanislav Polčák (STAN). Premiér se podle nich musí buď zcela zbavit Agrofertu, který už dříve vložil do svěřenských fondů, nebo zajistit, že nebude mít žádný vliv na jednání o evropském rozpočtu a o přidělování dotací z evropských prostředků.

Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítl, podle něj věc vyřešilo vložení Agrofertu do svěřenských fondů. Ministerstvo spravedlnosti v pondělí zveřejnilo analýzu, podle níž svěřenský fond nemůže být ovládanou osobou, o které mluví český zákon o střetu zájmů, který zakazuje poskytovat dotace firmám, v nichž veřejní činitelé vlastní alespoň čtvrtinový podíl.

„Podle našich zjištění hrozí zásadní újma na finanční straně pro Českou republiku, protože hrozí zastavení čerpání evropských fondů, které Česká republika využívá,“ řekl Polčák. Důvodem je podle něj střet zájmů u premiéra, který lze považovat za systémový problém čerpání dotací v Česku. Polčák upozornil, že u systémové vady při čerpání může Evropská komise požadovat vrácení plné částky poskytnuté Agrofertu z fondů pro kohezní politiku a přinejmenším polovinu peněz poskytnutých v rámci zemědělských dotací.

Polčák řekl, že v záležitosti evropských fondů se nelze řídit českým zákonem o střetu zájmů, ale evropským právem. To příslušnou oblast podle něj upravuje už od roku 2012 a vyžaduje, aby politik, u kterého podezření na střet zájmů existuje, sám a bez čekání na rozhodnutí EK učinil taková opatření, aby možnému střetu zájmů zabránil.

„Samotné svěření majetku do svěřenského fondu neznamená, že politik vyřešil svůj střet zájmů,“ řekl Pospíšil. Podle něj u Babiše střet zájmů přetrvává, pokud je konečným příjemcem výhod plynoucích z toho, že Agrofert čerpá peníze z evropských fondů.

Předseda STAN Petr Gazdík zdůraznil, že aktuální vyjádření europoslanců není politický útok na premiéra, ale vyjádření obav z negativních finančních dopadů na Česko. „Tady přestává sranda. My jsme vyzvali premiéra ke konkrétnímu kroku, aby občané České republiky nepřišli o peníze z evropských fondů,“ řekl Gazdík.

O víkendu unikla do médií zpráva právní služby Evropské komise, podle níž je Babiš ve střetu zájmů. Zpráva uvádí, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu Agrofertu a jako premiér má možnost ovlivňovat rozhodování. Podle zprávy hrozí, že Česko bude muset uhradit přinejmenším část z 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč), které byly Agrofertu vyplaceny letos.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pokud se středopravicové strany nesjednotí, Babiše neporazí

Česko prý dotace Bruselu za Agrofert vracet nebude, prohlásil Babiš

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.