Pnutí mezi Piráty a TOP 09. Po elektroměrech je spor kolem Pražské plynárenské

Pnutí mezi Piráty a TOP 09. Po elektroměrech je spor kolem Pražské plynárenskéNové
Domov

Spory v pražské koalici

Karolína Vaverková

Neshody v pražské koalici mezi Piráty a Spojenými silami pro Prahu reprezentovanými Jiřím Pospíšilem (TOP 09) neutichly. Z úrovně pražské politiky se dokonce rozšířily i na parlamentní. Spor mezi Pospíšilem a Piráty ožil otevřeným dopisem pirátského primátora Zdeňka Hřiba adresovaným Pospíšilovi, v němž mu v neděli vyčetl jeho mediální výstupy. Do sporu se zapojili i pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. O sporu by mohla v pondělí jednat pražská koalice.

Pražský primátor Zdeněk Hřib vytkl v nedělním otevřeném dopise předsedovi TOP 09 a pražskému zastupiteli Jiřímu Pospíšilovi jeho mediální výstupy. Hřibovi se nelíbily Pospíšilovy kritické výroky v souvislosti s nápadem odhalovat prázdné byty prostřednictvím dat z elektroměrů a k dění ve firmě Pražská plynárenská. Navíc prý Pospíšil zatahuje pražská témata do kampaně před květnovými eurovolbami. „V pražské koalici nemáme prakticky žádný věcný konflikt nebo ideový problém. Jediným problémem je nedodržování dohod a Vaše snaha o předvolební zviditelnění,“ napsal primátor v otevřeném dopise.

Téma elektroměrů považuje Jiří Pospíšil za vyřešené a rozeslání otevřeného dopisu médiím nerozumí, uvedl v reakci na Hřibův dopis. „Úplně nerozumím tomu, proč pan primátor o víkendu posílá otevřený dopis do medií. Pro nás důležitý ideový spor o zdanění prázdných bytů a zásahu do soukromí Pražanů jsme vyřešili minulý týden společnou tiskovou konferencí, beru to proto jako uzavřené téma. Jsou-li tady další dílčí problémy typu změny v dozorčí radě Pražské plynárenské, tak je na pondělí svolané koaliční jednání, kde si vše potřebné s panem primátorem můžeme vyříkat,“ reagoval předseda TOP 09.

Jako problém vnímá primátor Hřib i dění kolem výměny členů dozorčí rady Pražské plynárenské. Piráti chtějí zrušit v devítičlenné dozorčí radě firmy tři místa, která jsou nyní obsazena zaměstnanci, případně je nahradit neplacenými politiky. V případě plynáren jsou podle Hřiba zástupci zaměstnanců ve skutečnosti zástupci managementu. TOP 09 požaduje zachování míst pro nominanty zaměstnanců.

Na schůzce, která se k tomu konala, dle Hřibova dopisu Pospíšil nebyl, přesto se vyjadřoval do médií. Hřib mu vytkl, že se stavěl do role ochránce zaměstnanců, přitom se podle něj spolupodílel na tom, že nemají své zástupce v orgánech firmy. „To Vy jste coby ministr spravedlnosti ještě v dresu ODS předložil ve Sněmovně návrh na zrušení těchto zástupců u podniků nad 50 zaměstnanců a s pomocí hlasů TOP 09 byl tento návrh schválen. Následně TOP 09 (spolu s KSČM) hlasovala pro znovuzavedení tohoto nároku, ale až od hranice 500 zaměstnanců,“ napsal Pospíšilovi primátor.

Jste únavní, vzkázal Kalousek

Do Pospíšila se na svém Facebooku nebývale ostře pustil i pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Označil ho za „největšího podrazáka a jediný problém pražské koalice“. „Největší a řekl bych že jediný podstatný problém pražské koalice je to, že Jiří Pospíšil je neskutečný podrazák. V pondělí se shodnete se zástupci TOP 09 v koalici, že uděláte anonymní analýzu počtu prázdných bytů, ve středu vás za to Pospíšil označí za komunisty,“ napsal Ferjenčík na Facebook.

Svého předsedy se vzápětí zastal expředseda TOP 09 a předseda poslanců Miroslav Kalousek. „Už jste únavní. Před volbami 2017 jste o mně šířili na svém autobusu tu nejsprostší babišovskou pomluvu a povykovali, že nesmím být předsedou TOP 09. Teď zase vzýváte náš sněm a nechcete pro změnu Jiřího Pospíšila. Jděte do ‚háje‘ Vy a přestaňte kádrovat druhé,“ napsal Kalousek na svém Twitteru.

Kromě toho se Mikuláš Ferjenčík v citovaném facebookovém příspěvku o současnosti a budoucnosti pražské koalice vymezil i vůči ODS, které je spolu s ANO v Praze opozicí koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu. „Je možný, že tuhle bitvu prohrajeme a do vedení Prahy se kvůli Pospíšilovi vrátí kmotři z ODS okolo Alexandry Udženije, to už holt budou muset zhodnotit voliči. My uděláme maximum pro to, aby tenhle scénář nenastal,“ napsal Ferjenčík na Facebook. První místopředsedkyně ODS Udženija ho v reakci na příspěvek označila za největšího trolla českých sociálních sítí. „Na pomluvy a hlouposti největšího trolla českých sociálních sítí Ferjenčíka vůbec nehodlám reagovat. Když tak ať si osvěží paměť, že ODS v Praze vyhrála volby. Je evidentní, že vedení Pirátů se snaží svoje kolegy v Praze odsunout do opozice, aby dál nepoškozovali jejich pirátské celorepublikové ambice. Kdo chce kam, pomozme mu tam,“ reagovala Udženija.

Koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu vládne teprve půl roku. Návrh Pirátů odhalovat prázdné byty prostřednictvím dat z elektroměrů byl prvním vážným sporem, Piráti od něj ale ustoupili. 

Dále čtěte: Piráti kradou nápady komunistům a cíleně pracují na sebedestrukci

Související články