Den královské svatby

Den královské svatby
Svatba prince Harryho s herečkou Markleovou bude v květnu 2018 Foto:

FOTO: Reuters

Onlines

Echo24

18:30 Diváky zaujal i škleb princezny Charlotty

Za hlavní hvězdu sobotního svatebního dne uživatelé na sociálních sítích označují amerického kněze Michaela Curryho, který v průběhu obřadu přednesl prudký projev. Lidé si ale všímají také tříleté princezny Charlotty, dcery prince Williama a vévodkyně Kate. Na rozdíl od dalších družiček a družbů nepůsobila nervózně, davu přihlížejících zamávala a objektivy ji zachytily i s veselým šklebem. Snímek se nyní šíří sociálními médii. 

18:20 Harryho plnovous musela posvětit královna

Před svatebním dnem se spekulovalo, zda se princ Harry objeví s obvyklým plnovousem, nebo se oholí. Obřadu se nakonec zúčastnil neoholený. Jak píše server BBC, musela mu to speciálně povolit královna Alžběta II. Pokud členové armády na oficiálních událostech vystupují ve vojenské uniformě, musejí být oholení. Výjimkou jsou pouze vyšší hodnosti. Vzhledem k tomu, že Harry už v armádě neslouží aktivně, královna souhlasila s tím, aby si i na svatbu ponechal plnovous.

17:40 Lidé řeší Meghaniny šaty

Svět módy vzrušeně debatuje nad svatebními šaty Meghan Markleové. Sara McAlpine z časopisu Elle se vyjádřila, že šaty byly „jednoznačně v souladu s jejím stylem“. „Vždy měla velmi prostý styl, ve smyslu jednoduchý či vybraný.“ Expertka na svatby Emma Meeková řekla, že zjev nevěsty byla takřka „prezidentský“. „Má takovou americkou příchuť. Je to poměrně sportovní, uhlazené,“ dodala.

17:00 Na královnině hostině vystoupil i Elton John

V průběhu svatební recepce pořádané na hradě Windsor královnou Alžbětou II. zazpíval pro novomanžele zpěvák Elton John. Informovala o tom královská rodina na oficiálním webu. Elton John byl blízkým přítelem Harryho matky, zesnulé princezny Diany. Vystoupil i na jejím pohřbu. I potom však zůstal dobrým přítelem princů Harryho a Williama, píše britská BBC.

15:45 Vybrané reakce na vystoupení kněze Michaela Curryho

Soudě podle převážné části tweetů, novinářům a veřejnosti se neobvyklý výkon amerického kněze Curryho líbil.

15:30 První fotografie svatebního dortu 

Kensingtonský palác na Twitteru zveřejnil první snímek oficiálního svatební dortu. Pro novomanžele jej zhotovila cukrářka Claire Ptaková z východního Londýna. Dominuje mu chuť bezinky, a to jak v podobě krému, tak sirupu, kterým je zákusek zalitý. Tvaroh Ptaková použila citrónový. Zdobení na dortu je ze sněhového krému a na dekoraci posloužili růže či pivoňky. 

15:10 Ze světa přicházejí gratulace. I od otce Markleové

V průběhu soboty se začala objevovat přání osobností, které se obřadu nezúčastnily přímo. Třiasedmdesátiletý Thomas Markle, otec nevěsty, se svatby nemohl zúčastnit ze zdravotních důvodů, v týdnu totiž podstoupil operaci srdce. jeho gratulaci však tlumočil bulvární server TMZ. „Moje holčička vypadá krásně a velmi šťastně,“ uvedl Markle poté, co obřad sledoval doma v Kalifornii. „Přál bych si tam být,“ dodal s tím, že novomanželům přeje hodně lásky a štěstí. Své přání už ráno zaslala britská premiérka Theresa Mayová. Poblahopřát nezapomněl ani kanadský premiér Justin Trudeau. „Přejeme královským výsostem vévodovi a vévodkyni ze Sussexu život plný štěstí,“ napsal v prohlášení.

14:55 Po projížďce kočárem následuje slavnostní hostina

Novomanželé po projížďce kočárem okolo centra Windsoru zamířili na slavnostní recepci pořádanou v hradním sálu svatého Jiří.

14:45 Charismatický kazatel je novým hitem internetu

Uživatelé sociálních sítí horlivě diskutují nad vystoupením amerického černošského vikáře Michaela Curryho. Pětašedesátiletý Curry je předsedajícím biskupem episkopální církve Spojených států amerických, obdoby anglikánské církve. Curry na svatebním obřadu vystoupil se svým intenzivním projevem věnovaným především síle lásky. Lidé si všímají jeho rozmáchlých gest a prudké dikce, za což se mu mnozí na internetu obdivují. Jiní poukazují na to, že se takový styl mluvy hodí spíše do USA a nikoliv na královskou svatbu. Curryho na obřad pozvali novomanželé.

14:30 Markleová si vzala šaty, které nikdo nečekal 

Americká herečka Meghan Markleová si na svatbu oblékla šaty britské návrhářky Clare Waight Kellerové, jež se loni stala první ženou na postu umělecké ředitelky slavné francouzské módní značky Givenchy. Hedvábné šaty s tříčtvrtečními rukávy a lodičkovým výstřihem ukončily měsíce spekulací a netrpělivého očekávání expertů i fanoušků královské rodiny. Róbu doplnil závoj s květinovou kompozicí složenou z typických rostlin každé země britského Společenství. Prosté, elegantní a ohromující – to jsou první komentáře módních expertů. Na šaty nevěsty se dokonce vypisovali sázky, autorství Kellerové však tipoval jen málokdo.

14:05 Svatebčané vycházejí z kaple, následovat bude půlhodinová projížďka kočárem

Obřad uzavřela britská hymna. Následně princ Harry vyvedl svou manželku z kaple, následován dalšími členy královské rodiny. Procesí vítané davy veřejnosti došlo k připravenému kočáru, v němž novomanželé vyrazí na půlhodinovou projížďku okolo centra Windsoru.

14:00 Obřad pokračuje koncertem

Po otčenáši následoval koncert na violoncello. Zahrál na něj devatenáctiletý Sheku Kanneh-Mason.

13:40 Pár složil novomanželský slib a stal se manželi

Princ Harry a Meghan Markleová složili svůj novomanželský slib a arcibiskup z Canterbury Justin Welby je prohlásil mužem a ženou.

13:35 Zaznělo Stand by Me od Johna Lennona

Dalším bodem programu byla upravená verze písně Johna Lennona Stand by Me, kterou zazpíval sbor přítomný v kapli.

13:30 Obřad pokračuje kázáním

Svatba prince Harryho a Meghan Markleové pokračuje kázáním amerického černošského kněze Michaela Curryho. Curry mluvil především o lásce a citoval Písně písní.

13:13 Novomanželé si řekli ano

Princ Harry si společně se svou snoubenkou Meghan Markleovou v kapli svatého Jiří řekl ano. Windsorský děkan David Conner, který obřad vede, následně pronesl modlitbu za oba novomanžele.

13:03 Obřad začal

Slavnostní obřad zahájila nevěsta vstupem do kaple svatého Jiří. Markleová je oblečená v klasické bíle šaty s dlouhou vlečkou, kterou jí přidržovali dětské družičky a družbové. Na půli cesty k ženichovi se k nevěstě připojil princ Charles, který ji za zvuku trubky dovedl k princi Harrymu a oddávajícímu.

12:55 Do kaple vstoupila královna s dalšími členy rodiny

Davům se před vstupem do kaple svatého Jiří ukázala britská královna Alžběta II. se svým manželem, princem Filipem. Následovali ji další členové královské rodiny, například vévodkyně z Cambridge a manželka prince Williama Catherine Middletonová.

12:50 Markleová už přijela

Kolona aut převážející nevěstu Meghan Markleovou projela za jásání okolostojících lidí dlouhou cestou známou jako Long Walk. Auta následně projela branou a vjela do soukromých prostor areálu. Princ Harry už čeká uvnitř kaple, kde za pár minut začne slavnostní obřad. 

12:40 Na místě se objevil princ Harry doprovázený Williamem

Na hrad Windsor už dorazil ženich, princ Harry. Jako svědek ho doprovází jeho bratr, princ William. Oba jsou oblečeni do vojenské uniformy.

12:25 Nevěsta vyrazila směrem k hradu Windsor

Meghan Markleová vyjela v doprovodu své matky Doriy Raglandové z domu Cliveden na nedaleký hrad Windsor, kde se asi za půl hodiny uskuteční slavnostní obřad.

12:15 Markleovou podpoří také Serena Williamsová nebo kolegové z Kravaťáků

Na seznamu hostů královské svatby figuruje také americká tenistka Serena Williamsová. Doplnili ji bývalí herečtí kolegové Meghan Markleové ze seriálu Kravaťáci. Právě zde herečka ztvárnila svou zřejmě nejznámější roli.

11:45 Nechybí ani Harryho bývalé partnerky

Obřadu v kapli svatého Jiří se zúčastní taktéž dvě bývalé partnerky prince Harryho. Chelsy Davyová s princem chodila mezi lety 2004 a 2010, zatímco Cressida Bonasová od roku 2012 do roku 2014.

11:35 Clooney, Beckhamovi nebo Pippa Middletonová

Ke slavným osobnostem na hradě Windsor se připojili další hosté. Média zaznamenala příchod herce George Clooneyho s manželkou Amalou, objevil se také bývalý fotbalista David Beckham s ženou. Ke kapli svatého Jiří dorazila také rodina vévodkyně z Cambridge, manželky prince Wiliama Catherine.

11:25 Prsten Markleové bude tradičně z Walesu

Kensingtonský palác oznámil, že prsten snoubenky je vyroben z welšského zlata. Jedná se o více než 90letou tradici. Princ Harry bude nosit prsten z platiny. Na rozdíl od svého bratra prince Williama, který prsten nenosí, Harry oznámil, že svůj prsten bude nosit běžně.

11:20 Snoubenci pozvali i přeživší z útoku v Manchesteru

Princ Harry s Meghan Markleovou na obřad pozvali také dvanáctiletou Amelii Thompsonovou, která přežila loňský teroristický útok na koncertu zpěvačky Ariany Grandeové v Manchesteru. 

11:15 Objevují se známé osobnosti

Ke kapli svatého Jiří postupně přicházejí slavná jména. Mezi hosty jsou zpěvák James Blunt, herec Idris Elba nebo moderátorka Oprah Winfeyová.

11:00 British Airways nasadily posádku jmenovců Harryho a Meghan

Aerolinky British Airways zvolila překvapivý způsob oslavy sobotní královské oslavy prince Harryho a Meghan Markleové. Na letu z Londýna do Toronta bude cestující obsluhovat posádka. ve které jsou dva muži jménem Harry, sedm Megan a jedna Meghan. Toronto nebylo vybráno náhodou, právě zde se pár poprvé představil veřejnosti. Cestující nesoucí stejné jméno jako jeden z novomanželů budou navíc moci exkluzivně jeden den využít salónku první třídy.

10:50 Královský dort a neznámá podoba šatů

Dort pro novomanžele připravila cukrářka Claire Ptaková z východního Londýna. Podle dostupných informací má dort „podtrhnout chuti jara“ s dominantními tóny citrónů a bezového květu. Zatím není známo, který návrhář vytvořil Meghaniny svatební šaty. Mezi těmi, jejichž jméno zaznívá nejčastěji, je Alexander McQueen či módní salón Ralph & Russo.

10:40 Davy začínají proudit na Windsor

K dějišti královské svatby přicházejí od časného rána davy lidí. Snoubenci pozvali 1200 hostů z řad veřejnosti, obyvatel Windsoru, místních školáků nebo zaměstnanců královské rodiny. Všichni musejí bát usazeni v 11.15 místního času, tedy asi půlhodinu před začátkem obřadu.

 

10:35 S královnou a jejím mužem, zato bez premiérky

Na obřad se sjede asi 600 hostů. Kensingtonský palác oznámil účast královny Alžběty II. i jejího chotě, šestadevadesátiletého prince Filipa. Nejmladší člen královské rodiny, který se narodil před třemi týdny, princ Louis na obřadu přítomen nebude. Je známo, že se svatby nezúčastní ani otec nevěsty. Thomas Markle nedorazí kvůli zdravotním potížím. Matka Doria Raglandová přicestovala na ostrovy už ve středu. Na seznamu hostů nejsou premiérka Theresa Mayová ani šéf labouristů Jeremy Corbyn. Padlo rozhodnutí, že se z události nestane prostor pro politickou agitaci. Z řad známých osobností se počítá s členkami kapely Spice Girls.

10:30 Bezpečnostní opatření vyšla na 6 milionů liber

Náklady britské policie na zajištění bezpečnosti svatebního dne se vyšplhaly asi na 6 milionů liber (přibližně 176 milionů korun), informuje televize BBC. Okolo veřejných prostranství budou rozestavěny kovové zábrany. Na hradě Windsor na hosty čekají bezpečnostní rámy jako na letišti.

10:20 Snoubencům popřála i premiérka Mayová

„Přeji vše nejlepší princi Harrymu a Meghan Markleové v jejich svatební den. Všem, kteří se zúčastní národních oslav v ulicích a na dalších akcích přeji krásný den,“ napsala na oficiálním twitterovém účtu britská premiérka Theresa Mayová.

10:00 Novomanželé se stanou vévody ze Sussexu

Královna Alžběta II. se rozhodla princi Harrymu udělit titul vévody ze Sussexu. Jeho snoubenka Meghan Markleová se tak po obřadu stane vévodkyní ze Sussexu. Britská královská rodina o tom informovala na svém oficiálním webu. 

09:30 Obřad začne v poledne britského času

Hlavní očekávanou událostí soboty je chystaná svatba britského prince Harryho a jeho snoubenky, americké herečky Meghan Markleové. Snoubence oddá v poledne tamějšího času (13.00 SELČ) windsorský děkan David Conner v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Nevěstu k oltáři nakonec povede Harryho otec, princ Charles. Otec Markleové se ze zdravotních důvodů aktu nezúčastní. Obřadu bude přihlížet asi 600 hostů, britská média však očekávají až 100 tisíc zájemců, kteří budou chtít spatřit novomanžele na projížďce kočárem.