Nákup roušek z Číny za miliardu vzbuzuje pochybnosti. Opozice to chce prověřit
FIRMA BEZ TRŽEB
Česká vláda řeší již více než měsíc akutní nedostatek ochranných pomůcek v Česku, kvůli kterým shání roušky a respirátory, kde se dá. Některé milionové nákupy bez výběrového řízení však budí značné pochybnosti. Podle serveru Deník N nakoupilo ministerstvo zdravotnictví ochranné pomůcky za 1,24 miliardy korun od společnosti La Factory, která dováží pomůcky z Číny. Firma však podle obchodního rejstříku v minulosti nevykázala žádné tržby. V Česku je přitom řada firem, které mohou rovněž respirátory dodávat, a vláda s nimi nekomunikuje.
„Jedná se o jedinou společnost, která byla schopna zajistit dodávky respirátorů nejvyšší úrovně ochrany, tedy filtrační propustnosti na úrovni FFP3 ve vysokém množství, pro české zdravotnictví,“ vysvětlovala výběr firmy mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. „Společnost doložila certifikáty kvality a pravosti zboží, a ministerstvo respirátory otestovala ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce, který potvrdil jejich vysokou účinnost,“ dodala.
Společnost La Factory z Lanškrouna doposud podle obchodního rejstříku nevykázala žádné tržby, přesto ministerstvu zdravotnictví v posledních týdnech zajistila dodávky ochranných pomůcek v celkové hodnotě 1,24 miliardy korun bez DPH. Společnost zaslala ministerstvu zdravotnictví celkem přes devět milionů masek. Podle Deníku N mohla společnost vydělat částku pohybující se v horních desítkách milionů korun.
Tento obchod se proto nelíbí opozici. Místopředseda KDU-ČSL Tomáš Zdechovský vyzval k vyšetření nákupu. „Zdá se, že nouzový stav byl zneužitý k podivným nákupům. A pokud se potvrdí zpráva, kterou publikoval Deník N, měla by tyto nákupy důkladně vyšetřit policie. Jestliže se podezření potvrdí, pak je namístě rezignace ministra zdravotnictví,“ uvedl Zdechovský.
Lidovci kritizují vládu také za údajné upřednostňování zahraničních firem před domácími při nákupech zdravotnického vybavení. Kabinet by podle nich měl podpořit tuzemské výrobce, a to i jako jedno z opatření pro rozhýbání ekonomiky. „Stále dokola se dozvídáme, že s českými firmami nikdo nejednal a na jejich mnohdy opakované nabídky nikdo nereagoval,“ uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka. Představitelé vlády v minulosti uváděli, že se obrátili na zahraniční dodavatele, protože čeští výrobci nemohli nabídnout potřebné vybavení v dostatečném objemu.
Hamáček hájil před senátory dodávky ochranných pomůcek z Číny
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) však drahé dodávky z Číny obhajoval. Letecký most z Číny je podle něj jediným spolehlivým a dlouhodobým zdrojem velkého množství ochranných pomůcek proti novému koronaviru, ve středu to řekl senátorům. Na začátku koronavirové krize podle něho nebylo možné zajistit prostředky z domácích zdrojů. Hamáček je k tomu skeptický i do budoucna.
Pravomoc zajišťovat ochranné prostředky získalo vnitro rozhodnutím vlády, a to zejména z Číny, připomněl Hamáček. „Jestli se ptáte na důvod, proč jsme kupovali z Číny, proto, protože to nikde jinde na světě nebylo,“ řekl Hamáček na dotaz Václava Lásky (SEN 21).
Hamáček připomněl, že na počátku koronavirové krize vláda prodej ochranných prostředků neregulovala s výjimkou respirátorů nejvyšší třídy. Čeští výrobci ostatních pomůcek je tedy mohli podle něho dodávat na trh bez omezení. „Podle mých informací žádný takový výrobce v takových ani v menších objemech na trhu nepůsobí, v drtivé většině se jedná o dovozy,“ uvedl ministr vnitra, který vede centrální krizový štáb.
„Z Evropské unie jsme žádné dodávky ochranných prostředků neobdrželi. Neobdrželi jsme v této fází ani žádné finanční prostředky,“ podotkl Hamáček. Vedou se podle něho jednání o českém zapojení do mechanismu Evropské komise, která by mohla hradit náklady na leteckou dopravu. Rozhodnutí podle ministra nepadlo.
Soběstačnost má zajistit americká firma
Českou soběstačnost, ke které vyzývá opozice, má však paradoxně zajistit americká firma. Společnost Honeywell pravděpodobně postaví u Olomouce závod na výrobu respirátorů s kapacitou pět milionů kusů měsíčně. Vybudován by měl být během čtyř měsíců.
„V posledních dnech intenzivně jednáme společně s premiérem Andrejem Babišem (ANO) s vedením společnosti Honeywell. Jsme těsně před uzavřením dohody, v rámci které Honeywell vybuduje během čtyř měsíců závod na výrobu respirátorů s kapacitou pět milionů kusů měsíčně. Honeywell má v ČR velké průmyslové zázemí, takže by výrobna měla být situována v Olomouci, alokovala by tam 300 lidí,“ uvedl minulý týden vicepremiér Karel Havlíček.