Piráti chtějí svolat schůzi Sněmovny. Zajímá je kůrovec a odvolání šéfa Lesů ČR

Lže ministerstvo?

Piráti chtějí svolat schůzi Sněmovny. Zajímá je kůrovec a odvolání šéfa Lesů ČRNOVÉ
kůrovec Foto:

Foto: Shutterstock

Domov

Piráti chtějí iniciovat svolání mimořádné schůze Sněmovny, která by měla změnit přístup k lesnímu hospodářství v ČR kvůli přemnožení kůrovce. Oznámili to v pondělí v souvislosti s odvoláním generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Sesazen byl podle ministra zemědělství Jiřího Milka (za ANO) proto, že postupoval nekoncepčně a zanedbal situaci kolem kůrovce.

„Bylo to poprvé, kdy ministerstvo připustilo, že univerzálním viníkem loňské kůrovcové kalamity na severu Moravy a ve Slezsku není jen klimatická změna,“ uvedl místopředseda sněmovního zemědělského výboru Radek Holomčík (Piráti). „Pokud ministerstvo náhle změní oficiální verzi příběhu, je zde silné podezření, že celou dobu veřejnosti lhalo. To je velmi závažná situace,“ dodal.

Ke svolání mimořádné schůze je třeba minimálně pětiny z 200 poslanců. Piráti, kteří mají v dolní komoře 22 zástupců, tak budou potřebovat ještě nejméně 18 poslaneckých podpisů.

Na Lesy ČR míří v poslední době kritika za to, že zanedbaly preventivní opatření proti šíření kůrovce, zvláště na Moravě. Podle Milka teď není ani dostatek osevního materiálu, aby se české lesy po kůrovcové kalamitě obnovily. Holomčík je stejného názoru, nezajištění sadby označil za velkou chybu.

Milkovo ministerstvo by podle poslance mělo vysvětlit, proč nezasáhlo dříve a jak se k situaci stavěla dozorčí rada Lesů ČR. „Pokud došlo k selhání na straně ministerstva, je třeba vyvodit personální důsledky i tam,“ dodal Holomčík.

Kůrovcová kalamita se zejména na východě země stále zvětšuje. Ministerstvo ji označuje z hlediska rozsahu za největší v novodobé historii českého lesnictví. Szórád uvedl, že za kůrovcovou kalamitu mohou hlavně extrémní výkyvy počasí, především sucho.

Čtěte také: Ministr Milek pověřil řízením Lesů ČR Tomáše Pospíšila

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.