Překvapivá tvář v demonstraci za právní stát – expremiér Bohuslav Sobotka
FOTOGALERIE
Spolek Milion chvilek pro demokracii zorganizoval další protestní akce proti premiérovi Andreji Babišovi a jeho krokům, konkrétně jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Průvod demonstrantů vyrazil krátce po půl šesté z Hradčanského náměstí za skandování hesel „demisi“ či „chceme právní stát“, kolem sedmé dorazil na Staroměstské náměstí. Na pódiu tentokrát úmyslně chyběli politici, v davu demonstrantů však překvapivě byl i muž, kterého Andrej Babiš vystřídal v čele vlády - expremiér ČSSD Bohuslav Sobotka.
Na pódiu vystoupil ředitel Transparency International ČR David Ondráčka či pedagog, politik a disident Daniel Kroupa. Z davu se ozývala hesla jako „Benešovou nechceme“ či „Babiš před soud“.
Podle organizátorů ze spolku Milion chvilek na náměstí dorazilo asi 15 000 lidí. Demonstrovalo se i v desítkách dalších měst v ČR. Pokud dojde ke jmenování Benešové, chystají organizátoři další demonstraci v příštím týdnu.
Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář protestujícím na Staroměstském náměstí řekl, že není možné přijímat nepřijatelné. „Nechceme ovládnutí justice premiérem a Hradem,“ uvedl. Protest podle něj požaduje nezávislého ministra spravedlnosti a tím Benešová není. Cílem také je, aby do rozhodnutí soudu o Babišovi nenastaly změny na Nejvyšším a vrchních státních zastupitelstvích.
Babiš nechce „do tepláků“, a Pražský hrad proto hledal ministryni, která by dokázala justici ochočit, řekl účastníkům na Staroměstském náměstí ředitel protikorupční organizace Transparency International ČR David Ondráčka. „Právní stát se nedá donekonečna ohýbat, protože se nakonec může zlomit,“ podotkl. Lidé opakovaně skandovali Hanba! a Nejsme slepí! nebo pískali. O politických změnách v polské a maďarské justici promluvil ředitel české pobočky Amnesty International Mark Martin. Zhruba hodinovou demonstraci na Staroměstském náměstí zakončil zpěv státní hymny.
Protestující neodradil ani vytrvalý déšť, stovky lidí se před deštěm kryly deštníky v barvách trikolory, kterých 600 pořídili organizátoři. Demonstranti drželi vlajky ČR a Evropské unie, na transparentech měli nápisy Demisi! a Rezignace! nebo vyobrazení Babiše s Kněžínkovou hlavou a textem Spravedlnost jsem já. Babišovu fotografii na dalším transparentu doprovázel nápis Benešová Marie, mé zločiny zakryje. Některé nápisy byly namířené i proti Zemanovi. Při pochodu z Hradčan účastníci skandovali Nezávislost justice!, Benešovou nechceme!, Babiše do koše!, Demisi!, Chceme právní stát! nebo Máme toho dost!
Podle odhadu policistů, kteří pochod doprovázeli, z Hradčanského náměstí vyšlo zhruba 700 lidí. V pochodu, který prošel i přes Karlův most, účastníků přibylo na zhruba 4000, na Staroměstském náměstí se jich shromáždilo asi 15 000, řekl Mikuláš Minář. Policisté kvůli pochodu museli přechodně zastavit dopravu přes Malostranské náměstí, na Smetanově nábřeží a Národní třídě.
Demonstrace za nezávislost české justice byla na dnešek svolána také v desítkách dalších měst. V Liberci se podle odhadu ČTK sešla zhruba stovka lidí, dvě stovky v Olomouci, Ostravě a Českých Budějovicích, víc než 500 v Hradci Králové. V Brně se podle odhadu zpravodaje ČTK shromáždilo nejméně 3500 lidí.
„Policie navrhla obžalovat premiéra. Ten prohlásil, že je to účelový komplot a nechal vyměnit ministra spravedlnosti, pod nějž spadají státní zástupci a soudci, kteří rozhodnou o premiérově vině či nevině. Tohle smrdí největším zásahem do justiční moci od listopadu 1989. Tady už nejde jen o Čapí hnízdo. Tady jde o přežití právního státu,“ uvádějí organizátoři na Facebookové stránce Milion chvilek pro demokracii.
Organizátoři sestavili také speciální mapu měst a obcí, kde všude se demonstrace měly konat. Jejich přehled naleznete zde.
Aktivisté ze skupiny Milion chvilek pro demokracii už v minulosti několik demonstrací zorganizovali. Jeden z největších protestů se uskutečnil loni 17. listopadu. Tehdy Prahou prošly tisíce demonstrantů přes Hradčany, Karlův most až na Staroměstské náměstí.
Protestní průvod byl tehdy svolán kvůli kauzám premiéra Andreje Babiše ohledně jeho syna, který měl být údajně proti své vůli zavlečen na Krym. Tehdy Andrej Babiš mladší tvrdil, že si jeho odjezd ze země přál jeho otec, kvůli kauze Čapí hnízdo.
Na demonstraci přišly tisíce lidí, kteří skandovali například hesla typu „Máme toho dost!“, „Demisi!“, „Chceme slušné Česko!“ nebo „Babiše do koše“. Demonstrace se také uskutečnily i při hlasování o důvěře vládě nebo během vzpomínky na Jana Palacha, který se zapálil 16. ledna 1969 na Václavském náměstí.