Farský se mandátu nevzdal, rezignaci se mu ze zahraničí nedaří vyřídit
FARSKÉHO KAUZA
Poslanec za hnutí STAN Jan Farský se stále nevzdal mandátu v poslanecké sněmovně. Řekl to ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Problém je podle něj čistě právnický, protože ke vzdání se mandátu je zapotřebí notářský zápis, který ve Spojených státech, kam již Farský odletěl, získat podle Blažka nejde.
„Pan poslanec Farský se stále svého mandátu nevzdal, protože v cizině nelze získat potřebný notářský zápis,“ vysvětlil Blažek s tím, že se na něj Farský obrátil s prosbou o pomoc v této situaci. „On mi volal a psal mi i mail, v tuto chvíli se nezdá, že by plánoval se vrátit do Česka kvůli tomu,“ řekl Blažek.
Farský, který si původně plánoval poslanecký mandát ponechat, už je ve Spojených státech, kam odletěl díky prestižního stipendia od Fulbrightovy komise. Rezignovat se rozhodl po velkém tlaku jak z politické opozice, tak z řad veřejnosti a médií.
„Pokud nenajdeme řešení právnické, které by bylo řešitelné z USA, tak bude muset přiletět,“ prohlásil Blažek, podle nějž se jedná o zádrhel, se kterým zřejmě Farský nepočítal, ale nejde o nic neřešitelného.
Jiného názoru je advokát Tomáš Nahodil, který v reakci na svém Twitteru napsal, že české úřady s notářskými zápisy vyhotovenými v zahraničí běžně pracují. „Je to pouze administrativně náročnější a toho, kdo je českým úřadům nebo soudům předkládá, to stojí poplatky navíc. Cizozemský notářský zápis vyžaduje, nestanoví-li mezinárodní smlouva jinak, tak zvanou apostilu. To znamená úřední potvrzení daného státu, že ho vyhotovil notář, který je k tomu podle práva tohoto státu oprávněn,“ tvrdí Nahodil.
Takovou apostilu i notářský zápis je pak nutné nechat úředně přeložit do českého jazyka. Zákon o jednacím řádu Poslanecké sněmovny netvrdí, že notářský zápis musí pořídit výlučně český notář. Klidně to může být i ten v Oregonu, tvrdí advokát. „Na webu naší ambasády v USA je step-by-step návod, co pak pro jeho použití v ČR udělat (apostilovat a úředně přeložit do češtiny). Závažnou okolností, která poslanci brání v tom, aby na svůj mandát rezignoval osobně na schůzi Sněmovny, může být nejen nemoc a trvalé upoutání na lůžko, ale třeba právě i mezikontinentální vzdálenost,“ uvedl Nahodil.
Blažek na to reagoval s tím, že „notářský zápis“ nemůže v zahraničí nahradit prohlášení před velvyslancem či konzulem či před „cizím“ notářem. „To ovšem platí při doslovném výkladu zákona. A jde o to, zda poslanec, toho času v zahraničí, nemůže svou vůli vzdát se mandátu projevit jinak než formou ‚notářského zápisu‘,“ uvedl Blažek. Předseda STAN Vít Rakušan napsal, že vedení Starostů bude věc řešit v brzké době.
Farský začátkem minulého týdne oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium. Vzdal se poslaneckého platu a pozice šéfa klubu STAN a přislíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová hlasování. Do Spojených států odletěl o víkendu. Opoziční politici obvinili Farského z pohrdání voliči, ale i podle představitelů vládních stran bylo jeho rozhodnutí špatné. Kritizoval ho také předseda vlády Petr Fiala (ODS).
Podle serveru HlídacíPes Farský věděl již několik měsíců před volbami, že byl na několikaměsíční stáž přijat. Farský serveru řekl, že se rozhodl se jí zúčastnit až loni v prosinci.
Ve volbách Farský získal silnou podporu voličů, jako lídr kandidátky v Libereckém kraji dostal 32,7 procenta přednostních hlasů. Jeho místo ve Sněmovně by měla zaujmout ředitelka libereckého Divadla F.X. Šaldy Jarmila Levko, která je podle oficiálního volebního webu www.volby.cz na základě výsledku hlasování první náhradnicí koalice Piráti a Starostové. Levko řekla, že se kvůli poslaneckému mandátu vzdá funkce ředitelky divadla.