Kyjev je připraven požádat o pomoc britskou armádu. Zvažuje se Britsko-polsko-ukrajinská aliance
KRIZE NA UKRAJINĚ
Ukrajinský velvyslanec ve Spojeném království Vadym Prystajko uvedl, že je připraven požádat Londýn o přesun jednotek britské armády na ukrajinské území, pokud se ruský prezident Vladimir Putin rozhodne zahájit rozsáhlou ofenzívu. Podle Británie Moskva zvažuje dosadit do Kyjeva jako proruského prezidenta bývalého ukrajinského poslance Jevhena Murajeva. Moskva to pokládá za "nesmysl". Británie zvažuje možnost vytvoření bezpečnostní aliance mezi Británií, Polskem a Ukrajinou.
Ukrajinský diplomat o požadavku vojenské pomoci hovořil podle zprávy agentury Unian v rozhovoru pro televizní kanál DOM. "Pokud dojde k zahájení aktivního nepřátelství, požádáme o cokoli, včetně britských vojáků," řekl Prystajko. Zároveň poznamenal, že Kyjev požádá v případě války o intervenci své západní partnery, jako je Velká Británie. Velvyslanec vysvětlil, že kromě zbraní je Ukrajina připravena přijmout pomoc zahraniční armády, protože Rusko má četné ozbrojené síly a ozbrojené síly Ukrajiny potřebují v konfrontaci podporu.
Prystajko dodal, že pokud Moskva rozpoutá válku, stane se to katastrofou jak pro Ukrajinu a Ruskou federaci, tak pro celou Evropu. Proto je podle Prystajka nutné vyvinout úsilí již nyní a zabránit válce.
Britská jednotka o síle asi 100 mužů provádí delší dobu na Ukrajině v Javorovu výcvik tamní armády. Nyní je ale připravena evakuovat tamní britské diplomaty a opustit území Ukrajiny přes polské hranice, tvrdí britská média.
Britská ministryně zahraničí Elizabeth Trussová v týdnu ve svém projevu ve svém projevu na australském Lowy Institute nastínila, že Británie zvažuje možnost vytvoření bezpečnostní trojaliance mezi Británií, Polskem a Ukrajinou.
Britské ministerstvo zahraničí nyní obvinilo Kreml ze snahy dosadit do vedení Ukrajiny proruského vůdce. Vicepremiér Dominic Raab dnes varoval, že Rusko bude čelit tvrdým ekonomickým sankcím, pokud na Ukrajině ustaví loutkovou vládu. V sobotu večer britské ministerstvo zahraničí uvedlo, že ruští zpravodajci byli v rámci plánů na invazi v kontaktu s řadou bývalých ukrajinských politiků. Zatímco Spojené státy označily obvinění za znepokojivé, Moskva vyzvala Británii, aby přestala s provokacemi.
"Jestliže se Rusko pokusí napadnout Ukrajinu, nebo dosadit tam loutkový režim, bude to mít velmi vážné důsledky," řekl dnes Raab stanici Sky News. Zároveň dodal, že je podle něj "extrémně nepravděpodobné", že by Británie vyslala na obranu Ukrajiny své vojáky.
Britské ministerstvo zahraničí odmítlo poskytnout důkazy na podporu svých obvinění, která přišla v době vysokého napětí mezi Ruskem a Západem kvůli ruskému shromažďování vojsk u hranic s Ukrajinou. Sdělilo ale, že ruská vláda uvažuje o bývalém ukrajinském zákonodárci Jevhenovi Murajevovi jako o možném kandidátovi do čela proruského vedení. Pětačtyřicetiletý Murajev označil úřad za zmatený a obvinění za nelogické.
"Pobavili jste mě. Britské ministerstvo zahraničí vypadá dost zmateně," citoval Murajeva list The Observer. "Není to moc logické. Mám zákaz vstupu do Ruska a rovněž tam zabavili peníze z firmy mého otce," dodal. Na facebooku později napsal, že Ukrajina potřebuje nové politiky, kteří nebudou ani proruští ani prozápadní, ale budou politiku tvořit jen v zájmu Ukrajiny a Ukrajinců.
"Zveřejněné informace osvětlují rozsah ruských aktivit, jejichž cílem je rozvrátit Ukrajinu, a umožňují nahlédnout do myšlení Kremlu," uvedla v prohlášení britská ministryně zahraničí Liz Trussová. "Rusko musí snížit napětí, ukončit své agresivní a dezinformační kampaně a jít cestou diplomacie. Jak Spojené království a naši partneři opakovaně uvedli, jakýkoli ruský vojenský vpád na Ukrajinu by byl obrovskou strategickou chybou s vážnými dopady," dodala ministryně.
"Dezinformace šířené britským ministerstvem zahraničí jsou dalším důkazem, že to jsou země NATO v čele s Anglosasy, kdo se podílí na eskalaci napětí kolem Ukrajiny," řeklo agentuře TASS ruské ministerstvo zahraničí, které vyzvalo Londýn, aby přestal provokovat, šířit nesmyslné informace a jen "vyostřovat napětí" kolem Ukrajiny.
Podle CNN americké tajné služby potvrzují informace o záměrech Kremlu jmenovat majitele televizního kanálu NASH Murajeva, šéfem okupační správy po invazi na Ukrajinu. "Ano, viděli jsme zpravodajské informace, že Rusko hledá způsoby, jak minimalizovat dlouhou vleklou válku. To zahrnuje záležitosti jako ustavení přátelské vlády a využití svých špionážních agentur k podpoře disentu," uvedl zdroj.
Britské ministerstvo zahraničí dále informovalo, že ruské zpravodajské služby podle jeho informací udržují kontakty s "mnoha" bývalými ukrajinskými politiky, včetně vysoce postavených osobností s vazbami na exprezidenta Viktora Janukovyče. Bývalý státník uprchl do Ruska v roce 2014 po třech měsících protestů proti své vládě a v roce 2019 byl v nepřítomnosti odsouzen ke 13 letům vězení na základě obvinění z vlastizrady.
"Někteří z nich jsou v kontaktu s ruskými zpravodajskými důstojníky, kteří se v současnosti podílejí na plánování útoku na Ukrajinu," uvádí se v prohlášení.
Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku přes 100 tisíc vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Moskva požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance.
Británie v týdnu uvedla, že začala zásobovat Ukrajinu protitankovými zbraněmi, aby se mohla bránit potenciální invazi. Trussová v únoru navštíví Moskvu, kde se setká se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a jeho britský protějšek Ben Wallace se rovněž dohodli na jednání.