Křesťané, nebo uctívači Velikonoc? Tweety Obamy či Clintonové budí vášně
politická korektnost?
Politická korektnost, snaha neurazit, nebo úplný nesmysl? Někteří Američané po tragédii způsobené teroristy na Srí Lance řeší i to, jakým způsobem o ní referují významní politici. Bývalý prezident Barack Obama i Hillary Clintonová oběti útoků na tamější kostely označili za „uctívače Velikonoc“. Nezvyklý výraz pro křesťany vyvolal na sociálních sítích politiků vlnu reakcí. Na jejich komentáře následně upozornila média.
„Útoky na turisty a uctívače Velikonoc na Srí Lance jsou útokem na celé lidstvo. V den, který máme věnovat lásce, vykoupení a vzkříšení, se modlíme za oběti a stojíme za lidmi na Srí Lance,“ napsal bývalý prezident USA. Podobně reagovala i bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová. „O tomto pro mnoho věřících požehnaném víkendu se musíme společně postavit nenávisti a násilí. Modlím se za všechny, které postihly dnešní strašlivé útoky na uctívače Velikonoc a cestovatele na Srí Lance,“ napsala Clintonová.
The attacks on tourists and Easter worshippers in Sri Lanka are an attack on humanity. On a day devoted to love, redemption, and renewal, we pray for the victims and stand with the people of Sri Lanka.
— Barack Obama (@BarackObama) April 21, 2019
On this holy weekend for many faiths, we must stand united against hatred and violence. I‘m praying for everyone affected by today‘s horrific attacks on Easter worshippers and travelers in Sri Lanka.
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) April 21, 2019
Na tweety politiků ihned zareagovala řada lidí, kteří se výroky cítili dotčeni nebo je pokládají za nesmyslné. „Existoval někdy někdo, komu se říkalo uctívač Velikonoc? Přemýšlím, jestli jsem nezmeškal posledních 43 let,“ napsal jeden z kritiků. Jiným se nelíbí i to, že zatímco nyní se Hillary Clintonová přímému označení věřících vyhnula, po nedávném útoku na mešity v novozélandském městě Christchurch tomu bylo naopak.
Způsob komentářů nepovažuje za zcela vhodný ani vedení České biskupské konference. „Samozřejmě, že při útocích na kostely na Srí Lance šlo o křesťany, kteří se shromáždili na oslavu Velikonoční vigilie - nejvýznamnějšího křesťanského svátku,“ uvedl pro deník Echo24 generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. „Nepřísluší nám hodnotit vyjádření amerických politiků, ale v tomto případě není korektnost úplně na místě, protože křesťané jsou jednou z nejvíce pronásledovaných skupin na světě a bylo by dobré nazývat věci pravým jménem,“ dodal.
Někteří uživatelé sociální sítě či svědci událostí nevidí ve způsobu kondolencí problém. Část z nich naopak vyjádření politiků vítá a poukazuje například na to, že se útoky na Srí Lance netýkaly pouze kostelů - zasaženo bylo například i několik hotelů. S tím souhlasí i vedoucí katedry Severoamerických studií IMS FSV Univerzity Karlovy. „Jakákoliv taková věc se stane, tak má polarizující účinek. Kdo v tom chce vidět útok na křesťanství, tak v tom vidí útok na křesťanství. Ale situace na Srí Lance je samozřejmě složitější,“ uvedl pro deník Echo24 Kryštof Kozák.
Neexistující výraz?
Kritici zejména z řad členů či podporovatelů republikánů se pozastavují i nad tím, že stejný, dosud nezvyklý výrok, použili ve stejný den nejen Obama s Clintonovou, ale i řada dalších politiků. „Jak to, že prezident Obama a ministryně Clintonová oba ve svých tweetech o vraždách na Srí Lance přijdou s uctívači Velikonoc? To, že oba použili ten samý termín ve stejný den, je zvláštní. Je uctívač Velikonoc nový způsob, jak se vyhnout slovu křesťan?“ napsal bývalý republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich.
How do President Obama and Secretary Clinton both come up with Easter worshippers in their tweets about the murders in Sri Lanka? To have both of them use the same term the same day is strange. Is Easter Worshipper the left’s new way to avoid the word Christian? Pathetic
— Newt Gingrich (@newtgingrich) April 22, 2019
„Takže všichni najednou začali používat uměle vytvořené spojení „uctívač Velikonoc“ v ten samý den? Kdo jim ten scénář píše?“ napsal další z uživatelů twitteru.
So, they all just began using the manufactured term "Easter worshipper" on same day? Who's providing the script they all read from? pic.twitter.com/NxyfNK3moD
— Johnny Ray (@johnnyrwhitsett) April 22, 2019
Útok nepřežily stovky lidí
Teroristé zaútočili na turisty oblíbený ostrov Srí Lanku o Velikonoční neděli a odpálili zhruba ve stejnou dobu výbušniny ve třech kostelech a třech luxusních hotelech. Po poledni nastal sedmý výbuch na okraji Kolomba a později osmý útok sebevražedného atentátníka připravil o život tři policisty.
Počet obětí stoupl na 321, dalších nejméně 500 osob utrpělo zranění. Jak vyplynulo z dřívějších informací, mezi mrtvými je více než 30 cizinců. Češi mezi oběťmi podle dosavadních informací české diplomacie nejsou. K atentátům se zatím nikdo nepřihlásil. Policie zatkla zatím 40 podezřelých. Muži byli zadrženi na dvou místech v Kolombu a jeho okolí, všichni jsou údajně členy stejné radikální skupiny, napsala agentura AFP. V úterý se k útoku přihlásil Islámský stát.