Útoky na Srí Lance byly odvetou za Christchurch, vyplývá prý z vyšetřování

Útoky na Srí Lance byly odvetou za Christchurch, vyplývá prý z vyšetřováníAKTUALIZACE
Počáteční vyšetřování odhalilo, že se jednalo o odvetu za útok na mešity na Novém Zélandu, prohlásil náměstek srílanského ministra obrany Ruvan Vidžavardene Foto:

Foto: Reuters

Svět

Atentáty na Srí lance

Echo24

Nedělní atentáty proti křesťanským kostelům a hotelům na Srí Lance byly podle počátečního vyšetřování odvetou za březnový útok proti muslimům ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Podle agentury Reuters to v úterý prohlásil náměstek srílanského ministra obrany Ruvan Vidžavardene.

Novozélandské město Christchurch se minulý měsíc stalo terčem teroristického útoku australského pravicového extremisty, který ve dvou místních mešitách povraždil 50 lidí. Nedělní série atentátů na Srí Lance si vyžádala přes 300 obětí.

„Počáteční vyšetřování odhalilo, že se jednalo o odvetu za útok na mešity na Novém Zélandu,“ řekl k nedělním atentátům v metropoli Kolombu a na dalších místech na Srí Lance Vidžavardene.

Podle jeho informací útoky na Srí Lance spáchaly dvě dosud málo známé místní islamistické skupiny. Jednou z nich je národní Tauhíd džamáate, označovaná zkratkou NTJ.

K útokům se přihlásil Islámský stát, důkazy ale nemá

Islámský stát se k atentátům přihlásil prostřednictvím propagandistické agentury Amak. „Pachatelé útoku, jehož terčem byli předevčírem občané zemí koalice a křesťané na Srí Lance, pocházejí z řad bojovníků Islámského státu,“ uvedl IS.

Islámský stát nicméně pro své tvrzení neposkytl žádný důkaz, nezveřejnil žádné fotografie ani videonahrávky, na nichž by bylo vidět útočníky přísahat věrnost IS. V posledních letech Islámský stát přijal odpovědnost téměř za všechny velké teroristické útoky ve světě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Útoky na Srí Lance mají už 310 obětí. Policie zadržela 40 lidí

VIDEO: U kostela vybuchla nálož v autě. Srí Lanku vyděsila další exploze

Související články