Útoky na Srí Lance mají už 310 obětí. Policie zadržela 40 lidí

Útoky na Srí Lance mají už 310 obětí. Policie zadržela 40 lidíNOVÉ
Útoky na Srí Lance mají 310 obětí, policie zadržela 40 lidí Foto:

Foto: Reuters

Svět

Terorismus na Srí Lance

Echo24

Počet obětí nedělních teroristických útoků na Srí Lance vzrostl na 310. Informovala o tom v úterý místní policie, která během pátrání po možných pachatelích zadržela již na 40 lidí. Mezi nimi je i syrský občan, který je ve vazbě. Úřady připisují masakr, kvůli němuž byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, místní islamistické skupině s kontakty v zahraničí. Obyvatelé ostrova drželi tři minuty ticha za oběti atentátů, mezi nimiž byly i více než tři desítky cizinců.

Vládní a vojenské zdroje agentuře Reuters sdělily, že úřady zadržely i syrského občana. Je ve vazbě, aby mohl být vyslechnut v souvislosti s nedělními atentáty na kostely a hotely. „Byl zatčen po výsleších místních podezřelých,“ uvedl jeden zdroj.

Mezi zadrženými je podle policejního mluvčího také například řidič dodávky, kterou údajně používali atentátníci nebo majitel domu, v němž někteří z nich bydleli. Většinu zatčených tvoří místní lidé, ačkoli policie pátrá po možném zapojení cizinců. Vyšetřování dosud vedlo k závěru, že za smrt 310 lidí a zranění dalších 500 nese vinu sedm sebevražedných atentátníků, kteří útočili především v hotelích a křesťanských kostelích metropole Kolomba.

Díky výjimečnému stavu, který platí v zemi od úterní půlnoci místního času (pondělních 20:30 SELČ) může policie a armáda zatýkat a vyslýchat podezřelé a nečekat na soudní povolení.

K atentátům, označovaným za nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky, se zatím nikdo nepřihlásil. Úřady ale obviňují místní islamistickou skupinu identifikovanou jako národní Tauhíd džamáate, označovanou zkratkou NTJ. Srílanský prezident, pod něhož spadají bezpečnostní složky, čelí kritice, že o hrozbě útoků věděly a nedokázaly jim zabránit.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: VIDEO: U kostela vybuchla nálož v autě. Srí Lanku vyděsila další exploze

Dánský miliardář přišel při velikonočním teroru na Srí Lance o tři děti

Související články