Opozice ve sněmovně tepala Babiše. Ten vzkázal, že dnešní schůze nemá smysl

O rozpočtu i střetu zájmů

Opozice ve sněmovně tepala Babiše. Ten vzkázal, že dnešní schůze nemá smyslAKTUALIZOVÁNO
Babiš na jednání poslanců nedorazí, v Bratislavě se sejde s kolegy ze zemí V4 a z Japonska Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov

Echo24

Sněmovna podle očekávání neschválila program mimořádné schůze, na níž chtěla opozice řešit zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), schodek státního rozpočtu a údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Zasedání dolní komory tak dnes bylo po více než třech hodinách, které využili především opoziční předáci ke kritice kabinetu, ukončeno. Babiš se kvůli zahraniční cestě z jednání Sněmovny omluvil, označil jej před odjezdem za nesmyslné.

Pro schválení programu hlasovalo ze 131 přítomných poslanců 49, proti jich bylo 63 z řad ANO a KSČM. Vládní sociální demokraté se hlasování zdrželi nebo nezúčastnili, podobně jako poslanci hnutí SPD. V debatě k programu mohli vystoupit v podstatě jen předsedové sněmovních stran a frakcí, kteří kromě kritiky vlády avizovali, jaké kroky by po kabinetu chtěli. 

Zprávu NKÚ chtěli probrat zejména opoziční občanští demokraté, Piráti a lidovci, ale i zástupci TOP 09 a hnutí STAN. Stát podle dokumentu není schopen správně reagovat na změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu. Kabinet ANO a ČSSD už se proti zprávě ohradil.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes poslancům jménem vlády řekla, že NKÚ pominul některá fakta a procesy, které nastartovala současná vláda a měl by vystupovat v rámci svých kompetencí. Také NKÚ vytkla, že nenabídl kroky k nápravě zjištěných problémů, z nichž prý řadu kabinet zdědil.

Pozastavme dotace Agrofertu, vyzvala ODS

Opoziční ODS navrhla Sněmovně, aby v souvislosti s podezřeními kolem střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) vyzvala vládu k pozastavení národních dotací jeho bývalé skupině Agrofert. Chce také mimo jiné, aby kabinet předložil plán daňové a důchodové reformy a snížení byrokracie, návrh změn letošního rozpočtu i návrh snížení zákonných výdajů státu. V diskusi o programu mimořádné schůze Sněmovny dnes představil návrhy usnesení pro dolní komoru předseda ODS Petr Fiala.

Schůze je svolána z podnětu opozičních ODS, Pirátů a KDU-ČSL, řešit se na ní má zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za minulý rok, hrozící schodek státního rozpočetu a údajný Babišův střet zájmů. Babiš se z jednání Sněmovny omluvil kvůli dlouhodobě plánované zahraniční cestě na setkání premiérů zemí visegrádské čtyřky a Japonska. Podle Fialy se termín schůze měl stanovit tak, aby mohl být Babiš přítomný.

Fiala v úvodním slově vysvětloval důvody, proč se část opozičních stran rozhodla mimořádnou schůzi vyvolat. „Vláda má očividně záměr tvářit se, že se nic neděje, že je vše v pořádku, ale ono se děje. Česko začíná mít vážné problémy,“ řekl Fiala i s odvoláním na kritickou zprávu NKÚ. Předseda ODS soudí, že pokud vláda nic neudělá, státní rozpočet se může letos propadnout do stomiliardového schodku. „Měli bychom vidět první reformní kroky. S ničím se ale nezačalo,“ uvedl.

Dotkl se také Babišova trestního stíhání v případu Čapí hnízdo. Rychlá výměna ministra spravedlnosti (Jana Kněžínka) v době, kdy státní zastupitelství rozhoduje o podání obžaloby, podle Fialy zpochybňuje právní stát. Sněmovna by podle ODS proto měla vyzvat Babiše k obsazení funkce ministra spravedlnosti tak, aby nebyla narušena důvěra v právní stát, a k tomu, aby se zdržel slovních útoků na justici.

Před hlasováním o návrhu programu schůze mohou na sněmovním plénu vystupovat jen řečníci s přednostním právem.

Schillerová kritizovala NKÚ za výhrady vůči kabinetu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) kritizovala dnes před poslanci Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) za výhrady vůči kabinetu. Kontroloři by podle ní měli vystupovat v souladu se svými zákonnými pravomocemi. Schillerová se také ohradila vůči výtkám opozice, že vláda rozpouští rezervy ve státním rozpočtu, pokládá to za demagogii.

Kabinet nedávno vylepšil rozpočtovou bilanci převodem 18 miliard korun z privatizačního účtu. Schillerová zdůraznila, že zapojení peněz z výnosů privatizace bylo schváleno zákonem o státním rozpočtu a nelze je tedy chápat jako nějaké nenadálé překvapení. „Ohrazuji se proti nehorázné demagogii o rozpouštění rezerv,“ uvedla.

Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) reagoval slovy, že Schillerová by mohla přednášet na vysoké škole demagogické. „Do rezerv se sahá tehdy, když je ouvej. Pouze vaše vláda do těchto rezerv sáhla tehdy, když byl přebytek. To je rozpočtový zločin a můžete se proti tomu ohrazovat ještě třikrát,“ prohlásil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Olomoucká ODS bude řešit Majerovou Zahradníkovou. Ta nevylučuje setrvání, ale ani odchod

Finanční správa ignoruje Ústavní soud. Firmě má vrátit peníze, ale neudělala to