Gender ve vesmíru. NASA dostane navíc miliardy, pokud dostane ženu na Měsíc

První žena na Měsíci

Gender ve vesmíru. NASA dostane navíc miliardy, pokud dostane ženu na MěsícNOVÉ
Svět

mm Echo24

Plány NASA vyslat na Měsíc první ženu získají značnou finanční podporu od americké vlády. Ta úřadu přislíbila k dobru 1,6 miliardy dolarů, aby přispěla ke snahám dostat první ženu na měsíční povrch. Měsíční mise plánovaná na rok 2024 ponese jméno řecké bohyně Artemis a jedná se o cíl Trumpovy administrativy „dostat Američany zpět na Měsíc“.

Viceprezident USA Mike Pence již před nedávnem jménem administrativy Donalda Trumpa vyhlásil cíl dostat do pěti let Američany zpět na Měsíc. Za tímto účelem má Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nasadit „veškeré dostupné prostředky“. 

Pence plán představil u příležitosti setkání s čelnými představiteli NASA v Huntsville ve státě Alabama. „ Účastníme se vesmírných závodů stejně jako v 60. letech,“ prohlásil a dodal, že v případě potřeby budou rakety a přistávací moduly NASA nahrazeny soukromými.

NASA již dříve vyhlásil úmysl vrátit americké astronauty na povrch Měsíce do roku 2028. „Je na čase zdvojnásobit naše úsilí,“ řekl nyní viceprezident. „Může se to stát skutečností, ale nestane se tak, pokud nezrychlíme tempo.“

Spojené státy letos oslaví 50. výročí přistání člověka na Měsíci, kam mezi lety 1969 a 1972 vyslaly celkem 12 astronautů. Od té doby neučinil žádný stát vážný pokus vyslat na přirozenou družici Země lidskou posádku. Americké administrativy v posledních desetiletích váhaly mezi programem mise lidské posádky na Mars a návratem na Měsíc. Exprezident Barack Obama upřednostňoval první variantu, zatímco Trump se kloní spíše k té druhé.

Začátkem ledna přistála poprvé na odvrácené straně Měsíce čínská sonda Čchang-e 4. Peking se netají svými ambiciózními plány, které zahrnují například vybudování vlastní vesmírné stanice a pokračování ve výzkumu Měsíce. Podle těchto plánů by v roce 2030 měl na jeho povrchu stanout první Číňan.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.