Ombudsmanka Šabatová obdržela od Francie Řád čestné legie

Nejvyšší vyznamenání Šabatové

Ombudsmanka Šabatová obdržela od Francie Řád čestné legieNOVÉ
Francouzský velvyslanec v ČR Roland Galharague předává Anně Šabatové vyznamenání Foto:

Foto: Francouzská ambasáda v Praze

4
Svět
Sdílet:

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová obdržela nejvyšší francouzské vyznamenání. Řád čestné legie získala za celoživotní odhodlání bojovat za ochranu lidských práv a právního státu. Vyznamenání udělené dekretem prezidenta republiky předal Šabatové francouzský velvyslanec v ČR Roland Galharague, informovala o tom francouzská ambasáda na svém Facebooku.

Řád čestné legie je vyznamenáním za vynikající civilní nebo vojenské zásluhy o francouzský národ.

Z českých osobností Řád čestné legie již získali váleční veteráni František Fajtl a František Peřina nebo předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. Jeho držitelem je od roku 2006 i manžel Šabatové, novinář Petr Uhl. Vysoké francouzské vyznamenání získal i on za boj o lidská práva a svobodu a také za snahu o sbližování obou zemí. Držitelem čestné legie byl od roku 2000 i první veřejný ochránce práv Otakar Motejl.

„Udělení Řádu čestné legie je pro mne pocta a také zadostiučinění. Francie ocenila i to, že se o lidská práva zasazuji trvale – před rokem 1990 i nyní, ať už se jedná o sociálně vyloučené Romy, cizince včetně uprchlíků nebo osoby s odlišnou sexuální orientací,“ uvedla ombudsmanka Šabatová.

Řád Čestné legie začal udělovat Napoleon Bonaparte jako uznání za vojenský, kulturní, vědecký či společenský přínos Francii. Poprvé ho předal v roce 1802.

Šabatová v sobotu oslaví 67. narozeniny. Do funkce ombudsmanky ji poslanci zvolili v únoru 2014. Před listopadem 1989 se angažovala v disentu, patřila k prvním signatářům Charty 77, v roce 1986 byla její mluvčí. V letech 1978 až 1990 byla členkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných, jehož je spoluzakladatelkou, a podílela se na vydávání periodika Informace o Chartě 77. Kvůli disidentské činnosti ji komunistický režim perzekvoval a v letech 1971 až 1973 věznil. Byla vyloučena z vysoké školy. Celoživotně se angažuje v oblasti ochrany lidských práv, zajímá se o sociální politiku v širším slova smyslu. Je držitelkou řady vyznamenání, například Medaile Za zásluhy (2002), Ceny OSN za obranu lidských práv (1998) a Ceny Alice Garrigue Masarykové (2010).

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Posedlost diskriminací. Proč Šabatová řeší, co lidi netrápí?

Pojišťovny odmítají zveřejňovat informace. Šabatová je na ně krátká

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články