Poprask kolem vystoupení Robinsona v české sněmovně. Nakonec ho zrušili

České hádky o Robinsonovi

Poprask kolem vystoupení Robinsona v české sněmovně. Nakonec ho zrušiliAKTUALIZOVÁNO
Tommy Robinson Foto:

FOTO: https://tommyrobinson.online/ 

1
Domov

Echo24

Zamýšlené páteční vystoupení britského aktivisty Tommyho Robinsona v pražské Poslanecké sněmovně na konferenci Rodina a její práva v 21. století vyvolalo natolik velký rozruch, že se jej pořadatelé nakonec rozhodli zrušit. Na akci se mělo hovořit o norském Barnevernetu, ochraně dětí či jejich vztahu s rodinou. Zatímco k mikrofonu se měl postavit kupříkladu Jaroslav Foldyna z ČSSD, Piráti chtěli konferenci kvůli Robinsonově účasti bojkotovat. Negativně se k ní stavěl také britský velvyslanec v tuzemsku. Podle europoslance Tomáše Zdechovského, který účast už předem kvůli pracovnímu vytížení zrušil, neměl Robinson na konferenci co dělat. „Ten člověk z mého pohledu nemá k tématu co říct,“ sdělil deníku Echo24 o muži, který má na druhé straně doma i v zahraničí miliony příznivců.

Organizátoři celou konferenci nakonec ve čtvrtek večer bez udání důvodu zrušili. „Zítřejší konference je ZRUŠENA, omlouváme se,“ napsal pouze účastníkům v emailu Petr Černý, asistent poslance ANO Milana Poura, který Robinsona do České republiky původně pozval.

ANO se distancovalo

Pour chtěl akci pořádat společně se senátorkou Jitkou Chalánkovou. Bude zajímavé si v Česku vyslechnout názory pana Robinsona,“ řekl. Jeho hnutí ANO se však poté od konference distancovalo. „Takový koncept konference není v pořádku,“ uvedla mluvčí ANO Lucie Kubovičová. Předseda poslaneckého klubu hnutí Jaroslav Faltýnek sice akci schválil, ale v tu dobu podle mluvčí o účasti Robinsona nevěděl.

Chalánková se nejprve dle svého vyjádření konference chtěla účastnit kvůli tématu norské sociální služby Barnevernet, kterému se dlouhodobě věnuje. Později však své vystoupení i vystoupení polského konzula v Oslu Slawomira Kowalského zrušila. Odůvodnila to neúčastí Zdechovského.

Zdechovský: O Robinsonovi nám neřekli

Původně měl dle programu vystoupit se svým příspěvkem i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, ten se však nakonec místo toho sejde s norským velvyslancem v Česku, s nímž se už nějaký čas domlouvá na termínu. Zdechovský pro Echo24 uvedl, že o Robinsonově účasti předem nevěděl, jelikož ji organizátoři neavizovali na plakátu. Kdyby ho ovšem o Robinsonovi informovali, nepřišel by, řekl europoslanec. 

„Nevím, co by Tommy Robinson dělal na konferenci o rodině. Já ho příliš neznám, ale myslím si, že mimoto, že se někde věnoval nějakému zneužívání, není myslím pravda, že by se nějak systematicky věnoval rodině. Ta konference má být o rodině. Měla být zaměřená na to, jak se posouvá ochrana dětí a vztah k rodině,“ nechal se slyšet pro Echo24. „Přijde mi, že nás pořadatelé trochu zneužili, zneužili naše jména,“ dodal.

Nechoďte, apelovali Piráti na poslance

Aby ostatní zákonodárci na konferenci nedorazili, vyzývali ve čtvrtek Piráti. „Zítra bude na půdě Sněmovny hovořit kriminálník Tommy Robinson. Varoval jsem alespoň své kolegy a kolegyně, aby tohoto člověka nepodporovali svou přítomností,“ napsal na Twitteru poslanec František Kopřiva. Připojil se k němu i předseda strany Ivan Bartoš. „Zítra má na pozvání poslance ANO Milana Poura ve Sněmovně řečnit ultrapravicový kriminálník Tommy Robinson. Věřím, že kolegové z demokratických stran tuto akci nepodpoří,“ prohlásil. Nový šéf lidovců Marek Výborný posléze informoval, že nikdo z jeho poslanců se ve sněmovně neukáže. „Ti POZORUhodní hosté za to nestojí,“ odůvodnil.

Přispěl i Jiří Dolejš z KSČM. „Na konferenci o právech dětí ve sněmovně vystoupí pravicový extremista Tommy Robinson – proboha, to jako za koho?“ tázal se na Twitteru. Nad formou konference se podivil i britský velvyslanec v České republice Nick Archer.

Aktivista Robinson, (ne)obdivovaný

Tommy Robinson, někdejší šéf Anglické obranné ligy, je konzervativní aktivista, který bojuje proti islamizaci západního světa, často rovněž natáčí videa, v nichž se snaží dokázat, že nějaká reportáž na té či oné televizi byla zavádějící. Vlastním jménem Stephen Christopher Yaxley-Lennon má miliony fanoušků i odpůrců. Jeho kritici tvrdí, že své stoupence radikalizuje a ostře vyzývá proti islámu. 

Údajně proto Facebook Robinsonovi, odkázanému na internet a sociální sítě, před časem zrušil účet. Už předtím se mu uzavřel Twitter, vloni v listopadu mu PayPal přestal posílat platby, letos v lednu YouTube zrušil možnost zavěšovat na videa od Robinsona reklamu. Přitom řada uživatelů na účtech lidí s Robinsonem sympatizujících tvrdí, že nic na úrovni citovaných výlevů u Robinsona nikdy neviděli.

Jméno Robinson se dostalo do povědomí širší veřejnosti zejména v souvislosti s případem pákistánského gangu, jehož členy v Británii odsoudili za znásilňování a sexuální zneužívání nezletilých dívek. Robinson byl vloni zatčen před budovou soudu v anglickém Leedsu, když pořizoval videozáznamy o procesu, čímž údajně porušil nařízené informační embargo. Následně byl odsouzen ke 13 měsícům vězení, Robinson však uspěl s odvoláním.

O Robinsonovi bylo v poslední době slyšet v souvislosti s případem ve štábu televize BBC Panorama. Ten o něm připravoval dokument. Aktivista však do redakce vyslal „špeha“, který nahrál kontroverzní chování producentů pořadu na skrytou kameru. Následně producenty se záběry konfrontoval a uspořádal na protest se svými příznivci demonstraci. 

Konfliktů se zákonem Robinson ale má více. V roce 2017 byl odsouzen za pohrdání soudem, když si v soudní síni natáčel aktéry přelíčení v případu znásilnění 16leté dívky. Byl potrestán odnětím svobody na tří měsíce s podmíněným odkladem rok a půl. Také má na svém kontě odsouzení za výtržnictví či přechovávání drog.

Čtěte také: Facebook smazal aktivistovi Robinsonovi facebookové účty i Instagram

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.