1 Průzkum mezi dětmi

Dvě procenta dětí nikdy nebyly v lese, nejčastěji chtějí cestovat v čase, uvádí průzkum

NOVÉ

Témata: , ,

Dvě třetiny dětí podle výsledku letošního Minisčítání, které každoročně organizuje Český statistický úřad (ČSÚ), nikdy neviděly výrobu másla, přes 40 procent dojení krávy. Kolem šesti procent neslyšelo kukačku, asi 1,6 procenta nikdy v životě nebyla v lese. Výsledky Minisčítání, kterého se zúčastnilo přes 26 000 dětí, ve středu ČSÚ prezentoval na tiskové konferenci.

„Dozvěděli jsme se, že 41 procent dětí nikdy nevidělo dojení krav. Dalších šest procent prý nikdy neslyšelo kukačku a nevidělo včelí úl a necelá dvě procenta dětí dokonce nikdy v životě nebyla v lese,“ uvedla v tiskové zprávě Helena Koláčková, vedoucí oddělení internetu v odboru vnější komunikace ČSÚ.

Statistici také zjišťovali, kolik dětí nikdy nevidělo živého ježka (6,8 procenta), veverku v lese (4,7 pct) nebo běžícího zajíce (4,4 pct). Asi dvě procenta dětí také podle průzkumu nikdy netrhala jahody.

Výzkumníci se zajímali také o to, jaké činnosti děti samy zvládají. Ukázalo se, že pro přibližně dvě třetiny z nich není problém umýt nádobí bez myčky, zavázat si tkaničky nebo zatlouct hřebík. Kolem poloviny umí uvařit polévku, rozdělat oheň na ohništi, přišít si knoflík nebo si vyprat oblečení v pračce. Asi třetina dětí tvrdí, že by dokázala přebalit miminko.

Jedna z otázek se týkala i nadpřirozené schopnosti, kterou by děti chtěly mít. Nejvíc jich touží cestovat v čase (20,3 pct) nebo umět čas zastavit (19,7 pct). Dále se umístilo létání, čtení myšlenek, neviditelnost a nesmrtelnost. Nejméně dětí (4,4 pct) si zvolilo obrovskou sílu.

Do letošního minisčítání se zapojilo kolem 25 000 žáků čtvrtých až devátých tříd základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií, kteří odpovídali na 19 otázek.

Účelem projektu je zvyšování statistické gramotnosti dětí. Jeho první ročník byl v roce 2010 součástí celostátního sčítání lidu. Letošní ročník byl podle předsedy ČSÚ Marka Rojíčka tréninkem na sčítání lidu, které bude v roce 2021.

Čtěte také: Dostálovou ano, siroty ne. Babiš chce šéfku MMR ve vládě, děti ze Sýrie v ČR nadále odmítá

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.