V Praze se rodí nová politická síla

V Praze se rodí nová politická sílaAKTUALIZOVÁNO
Domov

Hnutí Praha Sobě chce dobýt magistrát

Ladislav Šustr

Iniciativa Praha Sobě, které se bude snažit získat důvěru občanů v boji o magistrát, nemá malé cíle. Do podzimních voleb chce na svou stranu získat každého třetího Pražana, jenž půjde k hlasovacím urnám. Odvážný cíl hájí lídr platformy a lidovecký poslanec Jan Čižinský, kterému se s podobnou volební stranou Praha 7 Sobě povedlo získat skoro 44 procent v minulých volbách ve svém okrsku. Svým krokem si ale vysloužil ve své domovské straně KDU-ČSL kritiku. Jeho krok je zklamáním, vzkazují pražští lidovci.

Získat křesla na magistrátu se pokusí s platformou Praha Sobě kromě Čižinského i producentka Hana Třeštíková či zakladatel iniciativy za ochranu Libeňského mostu Adam Scheinherr. Platforma však musí nejdříve sesbírat 100 tisíc podpisů, aby vůbec mohla kandidovat v komunálních volbách.

„Pokud tomu lidé dají šanci, tak 100 tisíc podpisů je na Prahu obrovské číslo. Musíte každého desátého člověka na ulici oslovit a přesvědčit. Na druhou stranu, pokud se nám podaří podpisy sehnat, tak je šance na skvělý výsledek,“ řekl pro Echo24 Čižinský.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Uvedl také, že není náhodou, že finalisty v prezidentské volbě byli dva kandidáti, kteří nasbírali podpisy občanů. Jiří Drahoš byl pak z antizemanovského tábora nejúspěšnějším sběračem podpisů. Iniciativa má od začátku sběru, tedy poloviny prosince, přes 20 tisíc podpisů.

„Pokud se bavíme o možném zisku, tak jsem přesvědčen, že se pohybujeme okolo 30 procent. Protože k volbám chodí až 350 tisíc lidí a 100 tisíc je velké číslo. Pokud bychom vzorek Prahy 7 brali jako bernou minci, tak tam jsme sebrali 4 700 podpisů a bylo to 44 procent,“ řekl Čižinský, který dodal, že výsledek přes 40 procent by byl naivitou.

Čižinský, který je také koaličním pražským zastupitelem a čerstvě i poslancem za KDU-ČSL, se tak snaží o zvýšení svých pravomocí, které na radnici neměl. „Ta změna se nám podařila na Praze 7 a současně jsme si potvrdili, že pro městské části je klíčový magistrát. Je to klíčové pro financování, pro rychlost projektů a bez součinnosti a akčnosti magistrátu nejde dlouhodobě, aby městské části vydržely dělat skutečnou sociální a bytovou politiku, nebo aby se dobře staraly o nemovitý majetek,“ řekl pro Echo24 Čižinský.

Lidovci: Jeho krok je zklamáním

Čižinský si ale za svou aktivitu s novou platformou poštval kolegy z pražské KDU-ČSL. „Myslím si, že Jan Čižinský mohl bez problému uplatnit své kvality a názory na naší kandidátce v podzimních volbách do Magistrátu hl.m. Prahy. Ostatně stejně jako tomu bylo v minulých letech při různých typech voleb. Zarážející na celé věci je to, že tento projekt byl připravován delší dobu, ovšem bez vědomí strany a jejích členů,“ řekl pro Echo24 předseda krajské organizace lidovců a pražský radní Jan Wolf.

Dodal také, že pražská lidovecká organizace dala do voleb a na zviditelnění Čižinského velké úsilí i finančních prostředků. „Jeho krok nelze vnímat přinejmenším jinak než velké zklamání,“ řekl pro Echo24 Wolf. Podle předsedy pražských lidovců by se pak mělo členství ve straně Čižinskému přerušit. „Několikrát jsme s ním mluvili o jeho ukončení členství ve straně či jeho pozastavení, ale všechny varianty vždy rázně odmítl,“ řekl Wolf.

Kampaň chce hnutí financovat z darů

Iniciativa chce postavit financování kampaně na darech od příznivců. I tady hledal lídr platformy podobnost při volbách v roce 2014. „Na Praze 7 jsme nasbírali pod pět tisíc podpisů a poslali nám 300 tisíc korun na kampaň, což nám bohatě stačilo. Pokud je nasbíráme a dáme do toho maximum, tak se nebojím že by nám je lidé neposlali,“ řekl Čižinský.

Do dnešní chvíle má iniciativa na účtě skoro 170 tisíc korun. Největší částku 100 tisíc poslala firma Albi, kterou vlastní podnikatel Antonín Kokeš. Ten si na Praze 7 otevřel jedno z několika pekařství a v poslední prezidentské volbě přispěl stejnou částkou i Jiřímu Drahošovi. „Přesvědčil jsem se, na jak vysoké úrovni pracují lidé kolem pana Čižinského, s jakou profesionalitou, slušností a nadhledem, kdy přemýšlejí dlouhodobě a věcně ve prospěch celé městské části,“ řekl pro Echo24 Kokeš.

Svůj program pak vidí Praha Sobě v investicích do školství, zlepšení dopravní infrastruktury, bezpečnosti v ulicích, zdravém a důstojném městě a v efektivním vykonávání kompetencí na magistrátu. Kromě těchto pěti bodů jsou na stránkách iniciativy dopodrobna rozpracované jednotlivé body celého programu spolu s garantem a časovou přímkou od dnů do několika měsíců i let. „Je to třeba na 6 let nebo více. My ten program děláme detailně nebo se snažíme, aby se do něj zapojili i ostatní z městských částí. Děláme to proto, že dobře víme, že když se volby dobře podaří, tak je strašně potřeba rychle reagovat. Co nenastartujete po čtvrt roce toho mandátu, tak potom těžko doháníte,“ řekl Čižinský.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Stropnický odolá developerům, tvrdí lidovec Čižinský

Strach ze zřícení. Praha v noci do odvolání uzavře Libeňský most

Související články