Strach ze zřícení. Praha v noci do odvolání uzavře Libeňský most

Strach ze zřícení. Praha v noci do odvolání uzavře Libeňský mostAKUALIZOVÁNO
Libeňský most Foto:

Foto: Karelj / Wikimedia commons

Domov

uzavření klíčové spojnice

voš

Vedení hlavního města v noci uzavře do odvolání pro automobily i tramvaje Libeňský most. Část soumostí je v havarijním stavu, v plánu je jeho celková rekonstrukce. Řekl to náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Město se pro tento krok rozhodlo pravděpodobně kvůli pádu lávky v Tróji počátkem loňského prosince.

Záznam tiskové konference sledujte zde:

Most bude uzavřen v jednu hodinu po půlnoci. Most je dlouhodobě ve velmi špatném stavu, jeho část nyní byla na základě aktuálních měření přesunuta do kategorie havarijní. Nejde přímo o úsek vedoucí přes řeku, ale o část soumostí na břehu směrem k Palmovce. Město plánuje celkovou rekonstrukci, nyní čeká na vyjádření ministerstva kultury, které posuzuje památkovou ochranu kubistického mostu. Podle informací Technické správy komunikací (TSK) jsou v havarijním stavu v Praze tři mosty, další desítky jsou ve špatném stavu. Loni se zřítila lávka v Troji. 

Ve velmi špatném stavu, na šestém stupni ze sedmi, se podle serveru Novinky.cz, který se odkazuje na TSK, nachází kromě Libeňského mostu dalších 23 mostů, například Karlův či Palackého most. Stupeň pět má pak 99 pražských mostů včetně Hlávkova.

Nutná oprava části Libeňského mostu potrvá nejméně tři týdny, možná i déle. U jiných mostů přes Vltavu uzavření nyní nehrozí. Novináře o tom dnes informovali náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD) a šéf Technické správy komunikací Petr Smolka.

Uzavření mostu bude znamenat změny v MHD. V pátek pojedou tramvajové linky 1 a 25 z Vltavské odklonem přes Florenc a Křižíkovu na Palmovku. Linky 6 a 14 obslouží dolní část Holešovic. „Budeme se snažit alespoň částečně posílit vybrané autobusové linky,“ doplnil Vodrážka. Definitivní podoba výlukových tras bude známa v pátek. Cestující budou v okolí informovat o změnách pracovníci dopravního podniku.

Pražské zastupitelstvo celkovou rekonstrukci soumostí schválilo předloni. V minulosti ho pro špatný technický stav chtěl magistrát zbourat a postavit nový, proti se postavila část odborné veřejnosti i obyvatelé. Zastupitelé nakonec bourání odmítli a schválili opravu. Zakázku chtějí radní schválit v následujících týdnech. Praha již v minulosti omezila provoz tramvají na mostu, nyní na něm může být jenom jedna souprava.

Ministerstvo v současnosti zkoumá, zda jde o kulturní památku. Nyní čeká na technické podklady, které by měl magistrát zaslat do konce měsíce. Pro rozhodnutí je nutné zhodnotit i technický stav, architektonická hodnota kubistického soumostí je však podle informací ČTK již prokázána.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

O stavu pražských mostů se začalo více mluvit na konci loňského roku, kdy se zřítila lávka přes Vltavu v Troji. Při nehodě se zranili čtyři lidé. V Praze se nachází přes 700 mostů a lávek různých velikostí, z nich 122 je podle informací TSK ve špatném stavu. I s částí Libeňského soumostí jsou čtyři v havarijním stavu. Mezi ty patří třeba železniční most mezi Smíchovem a Výtoní. Město se chystá opravovat také například Hlávkův most, který se nachází po proudu od Libeňského. Zde by měla oprava začít nejdříve v roce 2020.

Libeňský most patří mezi hlavní dopravní tepny vedoucí do Holešovic, kde se nachází například Pražská tržnice, divadlo La Fabrika nebo výdejní místa internetových obchodníků. „Pro zákazníky to znamená snížení komfortu při vyzvedávání zboží, nicméně zákazníci jistě pochopí, že v případě havarijního stavu jde primárně o jejich bezpečnost a zdraví,“ řekla dnes ČTK mluvčí Alza.cz Patricie Šedivá.

Od roku 1928, kdy byl Libeňský most uveden do provozu, nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce. Autory mostu, který spojuje Holešovice a Libeň, jsou architekt Pavel Janák a konstruktér František Mencl.

Čtěte také: Praha po kontrole uzavřela pro chodce Železniční most pod Vyšehradem

Související články