„Nejohroženější jsou padesátníci. Naše špitály se rozhodně nevyprázdní“
ECHOPRIME
Třetí vlna koronaviru, obohacená o britskou mutaci, začala v minulých dnech na západě republiky, v okresech Cheb a Sokolov. Následovalo jejich uzavření a pozorování, co se bude dít dál. Tento region má tradičně špatnou pověst, ale když člověk s těmi lidmi, co jí čelí, mluví, nabývá dojmu, že ti nejlepší profíci se najdou právě tady: Michaela Balatková, primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice Sokolov, Stanislav Adamec, primář interního oddělení Nemocnice Cheb, Jiří Smetana, ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje, a Martin Straka, primář interního oddělení Nemocnice Sokolov.
Je čtvrtek 18. února a bavíme se na dálku… Máte za sebou týden zvláštních opatření na okresech Cheb a Sokolov, která byla způsobena dramatickým nárůstem výskytu infikovaných covidem, což přineslo mimořádný nápor na oddělení místních nemocnic. Jak to vypadá po týdnu?
Adamec: V Chebu jsme na to dneska trošku lépe. Na interně nemáme sedmdesát pacientů, jako jsme měli před týdnem, ale asi o deset méně. Takže se možná trochu blýská na lepší časy. Jipky ale pořád praskají ve švech. No, a jak jsem dneska sledoval stoupající čísla nakažených v Aši, tak přepokládám, že nás na začátku příštího týdne skolí Aš. Stoupající čísla se vždycky projeví po pár dnech v nemocnici. Takže je předčasné dělat závěry: když to o trochu klesne, neznamená to, že to po pár dnech zase nevyleze. Bude to ještě dlouho napjaté. Zvlášť intenzivní péče je vyčerpaná, přitom pacienti s covidem potřebují dlouhodobou péči. My každý den kontaktujeme koordinátora, abychom umístili pacienty někam mimo region. Dneska je to první den, kdy jsme to nemuseli dělat a vystačili jsme si s vlastními LDN v rámci okresu. Ale v příštích dnech to může být zase jinak.
Straka: Mám podobné sdělení jako kolega Adamec: taky u nás v Sokolově to teď klesá, tak o dvacet procent proti minulému týdnu. Jestli je to dostatečný zdroj optimismu, to nevím. Je možné, že karlovarský region má vrchol za sebou a že se to přeleje o kus dál, už teď jsou hlášení z Plzeňska, Domažlicka, Klatovska… Prostě se to od nás šíří, hlavně směrem na východ. Já jsem to viděl před pár týdny, kdy jsem sloužil v Chebu, že tam jde vlna, která se za několik dní přelije k nám do Sokolova. Teď tady máme britskou, možná českou, nebo dokonce chebskou mutaci a ta je násobně rychlejší než ten vir předtím. Nechci to zakřiknout, ale v posledních dnech to přece jen trochu klesá.
Takže místo patnácti sanitek za hodinu, jak jsme o tom mluvili před týdnem, vám jich tam přistává za hodinu deset…
Straka: Ano, je to pokles o dvacet, možná třicet procent.
Projevilo se nějak to před týdnem vyhlášené uzavření okresů?
Adamec: Myslím, že to nemá žádný zvláštní vliv. Jestli to klesá, tak to bude tím, že došlo k promoření a už se to vytlouklo, možná zabralo trochu očkování, i když můj osobní názor je, že začít očkování penzisty byla strategická chyba, ale to je dlouhé povídání.
Straka: S tím souhlasím.
Vy souhlasíte s tím, že se neměli přednostně očkovat senioři?
Adamec: Hm… Nejčastěji se teď lidé nakazí v zaměstnání. A nejohroženější skupinou jsou nyní lidé nad padesát let. Ti jsou také nejvíc vystavení nákaze a z hlediska nějakého fungování ekonomiky jsou nejdůležitější: jsou v produktivním věku, platí největší daně atd. A mají rodiče, kterým je sedmdesát osmdesát let, o které se mohou postarat. Já vím, že to může znít kacířsky, možná cynicky, ale z hlediska fungování společnosti, ale vlastně i ochrany těch nejstarších je to tak. Nejohroženější jsou padesátníci, kteří musí chodit do práce. Máme na jipkách už čtyřicátníky. Padesátníci a šedesátníci bohužel umírají taky, v posledních týdnech vlastně nejvíc. Osmdesátníci už buď umřeli, nebo to prodělali a jsou imunizovaní, anebo jsou už naočkovaní. Na ráně jsou padesát plus.