Facebook dál maže účty, které se mu nelíbí. Tvrdí, že je to kvůli extremistickým názorům

Zásah na sociální síti

Facebook dál maže účty, které se mu nelíbí. Tvrdí, že je to kvůli extremistickým názorůmNOVÉ
Zleva: Alex Jones, Milo Yiannopoulos a Louis Farrakhan Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / Duchamps comb, Steven Crowder, Mohammad Ali Marizad, koláž Echo24.cz

Svět

Echo24

Sociální síť Facebook zablokovala účty několik prominentních uživatelů, neboť je kvůli extremistickým názorům považuje za nebezpečné. Rozhodnutí se týká kontroverzního komentátora a novináře Mila Yiannopoulose, kterého agentura Reuters označuje za provokatéra a příznivce krajní pravice, majitele konspirátorského portálu InfoWars Alexe Jonese nebo Louise Farrakhana, lídra černošského muslimského hnutí Islámský národ, vnímaného jako černošský protipól bělošského rasistického uskupení Ku-klux-klan.

„Vždy jsme blokovali osoby nebo organizace, které vyzývaly k násilí a nenávisti,“ uvedla v prohlášení společnost Facebook, která stejnojmennou síť provozuje.

Američan Jones je označován za krále konspirátorů kvůli provozování ultrapravicového portálu InfoWars, kde jsou zveřejňovány falešné či zavádějící informace a konspirační teorie. Portál v návštěvnosti překonává i weby takzvaných mainstreamových médií, jako jsou magazín The Economist a Newsweek.

Přístup ke službám facebooku a také instagramu, který společnosti Facebook rovněž patří, ztratil také britský přispěvatel webu InforWars Paul Joseph Watson. Ten na sebe při nedávném požáru pařížské katedrály Notre-Dame upozornil videem, o kterém tvrdil, že na něm muslimové zkázu dominanty francouzské metropole oslavují.

Deník USA Today poznamenal, že nový zásah provozovatele facebooku následuje poté, co v březnu společnost zablokovala účty představitelům bělošských rasistických hnutí. Facebook podobně jako další sociální sítě čelí tlaku úřadů, aby svůj virtuální prostor vyčistil od provokatérů, konspirátorů a radikálů.

O všechny účty přišel i Robinson, Klaus ml. se dočkal blokace

Facebook na konci února smazal osobní profil, veřejnou stránku i instagramový účet také britskému aktivistovi Tommymu Robinsonovi. Důvodem údajně bylo opakované porušování podmínek používání sociální sítě, jmenovitě z podněcování k násilí, uvedl mluvčí Facebooku. Do smazání měl Robinson přes milion fanoušků na facebookové stránce.

Kvůli podobným zásahům nemalá část uživatelů hledá alternativní sociální sítě, případně své aktivity přesouvají do uzavřených facebookových skupin. To jde ostatně ruku v ruce s plány Zuckerbergovy firmy, která chce právě skupiny nově učinit jádrem své sociální sítě. Ty jsou ovšem odborníky označovány i za jednu z hlavních cest šíření dezinformací.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Při protestech ve Venezuele zemřeli čtyři lidé, stovky zraněny. Maduro hrozí zatčením všech zrádců