2 GENDER ve vědě

Profesor zpochybnil diskriminaci žen ve vědě, CERN s ním ukončil spolupráci

, NOVÉ

Témata: , ,

Italského profesora Alessandra Strumiu z univerzity v Pise a spolupracovníka Evropské laboratoře jaderného výzkumu (CERN) suspendovali za přednášku, ve které zpochybňoval diskriminaci žen v oborech částicové fyziky. O případu informuje BBC, přerušení spolupráce potvrdil v oficiálním vyjádření i CERN.

Alessandro Strumia se zúčastnil bloku přednášek, který se měl věnovat i genderovým problémům oboru. Publikum, které sestávalo především z žen, však svou přednáškou značně pobouřil. Připravil si totiž svůj průzkum, kterým chtěl dokázat, že pokud už dochází ve vědě k diskriminaci, pak směrem k mužům. Jako důkaz uváděl například titulky, které poukazují na řadu zvýhodnění pro ženy. „Itálie: Zdarma či levnější studium pro ženské studentky STEM (zkratka shrnující přírodovědné a technické obory, pozn. red.)," stálo v jednom z titulků, které vědec uváděl.

Dále představil řadu grafů, které podle něj dokazují, že ženy jsou najímány v neprospěch vědců, kteří jsou ale v pracích dalších výzkumníků citováni daleko více. „Fyzika není sexistická vůči ženám. Nicméně na pravdě nezáleží, protože je to vše součástí politického souboje, který přichází zvenku," řekl na přednášce Alessandro Strumia.

Tyto výsledky se rozhodl podpořit i pomocí dat, která podle něj ukazují, že jsou výzkumníci obou pohlaví ze začátku kariéry citováni stejně, avšak počet citací mužských výzkumníků s postupem kariéry daleko více roste. „Lidé říkají, že je fyzika sexistická, že je rasistická. Udělal jsem si jednoduchý průzkum a zjistil, že to tak není, že začíná být sexistická vůči mužům, a tak jsem to řekl," dodal pro BBC Alessandro Strumia.

CERN podle oficiálního prohlášení o obsahu přednášky dopředu nic nevěděl a následně se její záznam rozhodl stáhnout z webu.

„CERN suspendoval tohoto vědce ze všech aktivit s okamžitou účinností, zatímco bude probíhat vyšetřování událostí z minulého týdne," stojí v oficiálním vyjádření. „CERN je kulturně rozmanitá organizace, která přivádí dohromady lidi mnoha různých národností, kterým všem dává rovné příležitosti bez ohledu na etnikum, víru, gender nebo sexuální orietnaci," píše se dále v prohlášení.


Čtěte dále: „Ženy nemají penisy,“ napsal student a spustil bouři

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.