„Byla bych dobrá kancléřka.“ Bartha doufá, že doprovodí svého šéfa Babiše na Hrad

BABIŠ NA HRAD?

„Byla bych dobrá kancléřka.“ Bartha doufá, že doprovodí svého šéfa Babiše na Hrad
Andrej Babiš a šéfka Úřadu vlády Tünde Bartha. Foto: Hnutí ANO
1
Domov

Echo24

Andrej Babiš ve funkci premiéra skončil a spolu s ním odešla i nyní již bývala šéfka úřadu vlády Úřadu vlády Tünde Bartha. Ta nyní popsala jaké to bylo s Babišem pracovat a hovořila mimo jiné o tom, že Babiš má šanci stát se prezidentem. Ačkoliv sama Bartha prý nechce nic předesílat, doufá, že by si ji v případě kandidatury vzal někdejší premiér do týmu a tvrdí, že by byla dobrou kancléřkou.

Čtyři roky strávila Tünde Bartha s premiérem Babišem, už o dva roky dříve s ním ale spolupracovala na ministerstvu financí. „Na co budu vzpomínat? Nejhorší byla rána, protože on je nejvíc nesnesitelný mezi půl sedmou a desátou. Každé ráno byla výzva vůbec to přežít. Začátky byly strašně těžké, protože se dostanete do nějaké role, kterou jste nikdy nedělal, vůbec nevíte, komu můžete důvěřovat, jestli vůbec někomu. A valí se na vás jeden úkol za druhým,“ popsala Bartha v rozhovoru pro deník Blesk svou spolupráci s někdejším premiérem.

Zmínila se také o neustálých spekulacích o tom, zda bude Andrej Babiš kandidovat na prezidenta. Dle svých slov Bartha doufá, že pokud by se Babiš pro kandidaturu rozhodl, vzal by ji s sebou do týmu. „To by byla ta výzva a motivace jít dál. Ale zatím jsem sama neřekla ani ano, ani ne. Já si musím vzít nějaký čas, delší dovolenou a pak si sedneme a vyhodnotíme to,“ uvedla Bartha.

Podle ní má Babiš šanci ve volbách zvítězit. „My jsme nic špatně neudělali. Otázka je, jestli to ten národ přijme a bude si to přát. A když tomu uvěříme, tak si myslím, že by byl fantastickým prezidentem,“ řekla Bartha, kterou Babiš podle jejích slov všem státníkům včetně například bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa představoval jako svou „pravou ruku“.

„Má šanci přesto, že původem není Čech, i přesto, že je trestně stíhán. Jsem s ním každý den a nikdy jsem neměla pocit, že by jakkoliv zneužíval svého postavení,“ uvedla nyní již bývala šéfka Úřadu vlády, která v minulosti pracovala pro Babišova rivala Zdeňka Bakalu. Dodala, že zatím ambici stát se případnou kancléřkou nemá, přitom má už ale konkrétní plány, co by dělala, kdyby v pozici Vratislava Mynáře nahradila. „Myslím, že bych mohla být dobrou kancléřkou,“ uvedla s tím, že jako první by například otevřela Pražský hrad veřejnosti.

Dodala, že členové bývalé vlády oceňovali především její organizační schopnosti, ale také psychickou podporu. „Třeba paní ministryně financí Alena Schillerová říkala, že umím zklidnit některé situace,“ dodala. Vyvrátila také spekulace, že by měla zamířit do Maďarska jako velvyslankyně, ačkoliv i na tento post si Bartha do budoucna věří. „Myslím, že by mi diplomacie šla. Kdybych jednou skutečně někam šla, tak kam jinam než do Maďarska. Jsem tam známá, znám tam i opoziční politiky, mám tam i část rodiny, takže kam jinam,“ dodala.