„Nebudu do sebe cpát chemii.“ Expremiér Fico se proti covidu očkovat nehodlá
FICO JE PROTI OČKOVÁNÍ
Bývalý slovenský premiér Robert Fico rozvířil debatu svým vyjádřením o tom, že se nehodlá nechat očkovat potenciální vakcínou proti novému koronaviru, kterým se nakazilo už více než 18 milionů lidí. Podle něj za téměř každou pandemií stojí farmaceutické společnosti, které na takových situacích vydělávají.
V rámci ankety slovenské televize Markíza, se k případnému použití vakcíny proti covidu vyjádřili vrcholní slovenští politici včetně expremiéra a předsedy politické strany SMER Roberta Fica. Ten razantně odmítl, že by se nechal očkovat. „Nemám chuť do sebe nechat „cpát“ chemii, na které budou vydělávat jen a jen farmaceutické společnosti. Když za téměř každou pandemií můžeme hledat farmaceutickou společnost.“ uvedl Fico.
Opačný postoj k vakcíně měli všichni ostatní politici, kteří se ankety účastnili, včetně současného premiéra Igora Matoviče. Ten uvedl, že by se určitě očkovat nechal, pokud bude k dispozici „bezpečná vakcína“.
Lucia Nicholsonová, poslankyně za SaS i předsedkyně strany Progresívné Slovensko Irena Bihariová se očkovat nechají. Nicholsonová v anketě zdůraznila, aby občané nevěřili dezinformacím a důvěřovali hlavně ověřeným zdrojům, kde najdou vědecky podložené zprávy. „Veřejnosti bych doporučila, aby všichni chránili své zdraví na základě vědeckých poznatků a zvýšili podíl proočkovanosti populace, neboť jen to nás ochrání před pandemií,“ uvedla Nicholsonová.
„Jsem pro povinné očkování, pokud budou správně dodrženy všechny postupy a pokud se prokážou všechny vedlejší účinky,“ uvedla Bihariová. Podle ní má povinné očkování význam v ochraně celé společnosti.
Na Slovensku se k úterý nakazilo 2368 lidí, 1771 se jich uzdravilo a 29 s koronavirem zemřelo.
Vědci z celého světa vyvíjí různé vakcíny, které by v boji proti koronaviru měly pomoci. Hlavní vládní expert v USA na infekční choroby Anthony Fauci uvedl, že vakcína proti nemoci by mohla být dostupná nejpozději v prosinci. Vakcína společnosti Moderna totiž ukázala dobré výsledky při testech na opicích. Společnost plánuje přejít k testům na lidských pacientech.
Ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško podle agentury RIA Novosti oznámil, že masové očkování by v Rusku mohlo začít v říjnu. Jako první přijdou na řadu nejrizikovějších skupiny občanů, což je zdravotnický personál a učitelé. Muraško uvedl, že skončily klinické studie vakcíny a připravuje se dokumentace k zaregistrování látky. Zdroj agentury Reuters tento týden řekl, že látka by k využití mohla být schválena v srpnu. O jaký typ vakcíny přesně jde, ministr neřekl. Premiér Michail Mišustin minulý týden řekl, že vývojem vakcíny se zabývá 17 ruských vědeckých pracovišť. Bezpečnost se podle něj prokázala u čtyř z 26 zkoumaných typů.
Česko by podle aktuálních propočtů potřebovalo zhruba 3,5 milionu dávek vakcíny proti covidu-19. V případě její distribuce je nutné jít cestou preference rizikových skupin – seniorů, pacientů s nějakými dalšími onemocněními, zdravotníků či sociálních pracovníků, informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.