1 Proti vlivu Číny

Hráz čínskému vlivu. Američané spolu s Australany rozšíří základnu na Papui

NOVÉ

Témata: , , ,

Spojené státy v sobotu oznámily, že se společně s Austrálií budou podílet na rozšíření námořní základny na ostrově Manus na Papui-Nové Guineji. Jde o krok, kterým se pokoušejí omezit rostoucí vliv Číny v regionu, uvedla britská BBC na svých internetových stránkách.

„Spojené státy se budou s Austrálií a Papuou-Novou Guineou podílet na jejich společné iniciativě na námořní základně Lombrum,“ řekl dnes americký viceprezident Mike Pence na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). USA podle něho chtějí se zmíněnými dvěma zeměmi spolupracovat „při ochraně suverenity a námořního práva“.

Jaké další plány ohledně základny Američané mají, neprozradil. Neřekl ani, zda by tam USA udržovaly posádku trvale. Austrálie tam zřejmě podle svého ministra obrany Christophera Pyna své lodě natrvalo vyšle.

Námořní základna Lombrum má strategickou polohu blízko rušných obchodních cest. Spojené státy a Austrálii letos na jaře znepokojilo oznámení Pekingu, že zvažuje, že vybuduje trvalou vojenskou základnu v oblasti Jižního Pacifiku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.