Hráz čínskému vlivu. Američané spolu s Australany rozšíří základnu na Papui

Proti vlivu Číny

Hráz čínskému vlivu. Američané spolu s Australany rozšíří základnu na PapuiNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Spojené státy v sobotu oznámily, že se společně s Austrálií budou podílet na rozšíření námořní základny na ostrově Manus na Papui-Nové Guineji. Jde o krok, kterým se pokoušejí omezit rostoucí vliv Číny v regionu, uvedla britská BBC na svých internetových stránkách.

„Spojené státy se budou s Austrálií a Papuou-Novou Guineou podílet na jejich společné iniciativě na námořní základně Lombrum,“ řekl dnes americký viceprezident Mike Pence na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). USA podle něho chtějí se zmíněnými dvěma zeměmi spolupracovat „při ochraně suverenity a námořního práva“.

Jaké další plány ohledně základny Američané mají, neprozradil. Neřekl ani, zda by tam USA udržovaly posádku trvale. Austrálie tam zřejmě podle svého ministra obrany Christophera Pyna své lodě natrvalo vyšle.

Námořní základna Lombrum má strategickou polohu blízko rušných obchodních cest. Spojené státy a Austrálii letos na jaře znepokojilo oznámení Pekingu, že zvažuje, že vybuduje trvalou vojenskou základnu v oblasti Jižního Pacifiku.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články