Farage chce umlčet sténání: Klidně zopakujme hlasování o Brexitu

další referendum o EU?

Farage chce umlčet sténání: Klidně zopakujme hlasování o BrexituNOVÉ
Nigel Farage Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

voš

Bývalá předseda britské euroskeptické strany UKIP Nigel Farage, který je považován za jednoho z architektů Brexitu, připustil, že by se mohlo v Británii uskutečnit druhé referendum o členství v Evropské Unii.  Ne, že by však sám o Brexitu pochyboval, chce však definitivně umlčet věčně sténající politiky, kteří nepřijali výsledek posledního referenda. Píše Independent.

Farage si v pořadu The Wright Stuff na televizi Channel 5 stěžoval na vedoucí politické osobnosti, které dle jeho slov jednoduše „nikdy, nikdy a nikdy“ nepřestanou bojovat proti Brexitu. Jedním z nejhlasitějším kritiků je bývalý labouristický premiér Tony Blair či bývalý ministr několika labouristických vlád Andrew Adonis. Farage uvedl, že nejlepším možným řešením by bylo nové referendum.

„Oni budou neustále kňučet a sténat během celého procesu odchodu z Evropské unie,“ řekl v televizi Farage na adresu Blaira s Adonisem. „Tak možná, jenom možná si začínám přemýšlet, že bychom měli podstoupit nové referendum o EU,“ dodal Farage.

Farage dále prohlásil, že druhé referendum by kritiky umlčelo: „Procento lidí, kteří by volili pro odchod z EU, by bylo mnohem vyšší než posledně, a tím by se to definitivně vyřešilo.“ 

Doposud všichni příznivci Brexitu jednohlasně odmítali myšlenku nového hlasování. Byla by to podle nich zrada „vůle lidí“, která se projevila během referenda v roce 2016. Oponenti tvrdí, že přestože již byl spuštěn článek 50, občané by měli mít možnost rozhodnout znovu, jakmile budou jasné podmínky vystoupení.

Tony Blair nedávno znovu zveřejnil výzvu, aby veřejnost dostala další slovo k Brexitu, a zároveň vyzval labouristickou stranu a jejího předsedu Jeremyho Corbyna, aby se k tomu postavili. Následovala výzva lorda Adonise pro labouristy, aby podpořili druhé referendum.

Čtěte také: Brexodus: Británie zažívá odliv vyučujících z EU, obávají se brexitu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.