Brexodus: Británie zažívá odliv vyučujících z EU, obávají se brexitu

Dopady brexitu

Brexodus: Británie zažívá odliv vyučujících z EU, obávají se brexituNOVÉ
Univerzita Cambridge Foto:

Foto: Shutterstock

1
Svět
  • red, jhr
Sdílet:

Přes 2300 vysokoškolských pracovníků, zejména učitelů, z Evropské unie minulý rok rezignovalo na svůj post na britských univerzitách. Znamená to 19procentní nárůst oproti číslům z období před referenderem o osudu Británie v osmadvacítce. Děje se tak i přes naléhání premiérky Theresy Mayové na občany EU, aby zůstali v zemi i po brexitu. Mnozí profesoři se však kvůli nejistým právům po vystoupení Spojeného království z unie obávají o svou budoucnost a zemi opouštějí po stovkách, píše britský Independent.

Nové údaje ukazují, že oproti 2130 rezignacím podaným v období mezi lety 2015 a 2016 představují loňské statistiky nárůst o 10 procent. Informace přicházejí po nedávném varování Britské akademie o tom, že by britské školství mohlo být v éře po brexitu ohroženo změnou imigračních pravidel.

Akademie uvádí, že nejprudčeji stoupl počet rezignací na univerzitě v Oxfordu. Vloni školu opustilo 230 evropských učitelů, v letech 2014 až 2015 to bylo jen 171 lidí. Univerzita nicméně poukázala na skutečnost, že velké množství učitelů z EU také nově zaměstnala a celkový počet vyučujících tak zůstane obdobný.

Londýnská King‘s College se musela vypořádat s odchodem 139 vyučujících z EU oproti dřívějšímu úbytku 108 profesorů. Čísla univerzity v Cambridge hovoří podobně, opustilo ji 153 evropských zaměstnanců. V období 2014–2015 to bylo 141 lidí. 

Maike Bohnová, mluvčí společnosti the3million, která se specializuje na práva britských občanů, serveru Independent řekla, že někteří vyučující z unie „se cítí osobně uraženi pomalostí vlády ke garanci jejich práv a bojí se toho, co bude brexit znamenat pro jejich budoucnost“.

Mladší profesoři z unie se podle ní především obávají, zda bude jejich kvalifikace po brexitu stále platná. Další mají starost, jak to po odchodu země z osmadvacítky bude s přidělování evropských grantů.

Podle posledních informací akademie mají britské vysoké školy na svých výplatních páskách přes 25 400 vysokoškolských učitelů z Evropské unie. Z toho má přes 6 a půl tisíce vyučovat technické předměty, tedy oblast, v níž se země potýká s nedostatkem pracovníků. Necelých 5 tisíc se pohybuje v medicíně a něco přes 1300 v oblasti obchodu.

Administrativa premiérky Mayové uzavřela před Vánoci s Bruselem dohodu, která dovolí evropským občanům zažádat do března 2019 o britské občanství se stejnými právy, pokud do té doby v zemi žili více jak pět let. Kdokoliv, kdo na pětiletou podmínku nedosáhne, bude moci zažádat o setrvání v zemi, dokud limitu nedosáhne. Krok vlády mnozí uvítali, zvedly se ovšem také hlasy s obavami ohledně toho, komu budou jaká práva přiznána.

Čtěte také: Trump a Mayová jsou pro rychlou obchodní dohodu po brexitu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články