1 Další angažmá MARTY SEMELOVÉ

Rudá Marta nekončí. Semelová znovu povede do voleb komunisty v Praze

NOVÉ

Témata: , , ,

KSČM povede v hlavním městě do podzimních komunálních voleb stejně jako v roce 2010 a 2014 Marta Semelová. V březnu současnou předsedkyni komunistického klubu pražských zastupitelů zvolili v tajné volbě straníci na krajské konferenci.

Na dalších třech místech budou stávající pražští zastupitelé KSČM Petr Šimůnek, Ivan Hrůza a Helena Briardová. Sdělila to na dotaz sama Semelová. V minulých volbách do obecních zastupitelstev získali komunisté za 5,9 procenta hlasů čtyři mandáty v zastupitelstvu hlavního města.

Sama Semelová byla při posledních volbách do Poslanecké sněmovny jedničkou na kandidátce KSČM v Praze, na druhém místě byl místopředseda KSČM Jiří Dolejš, který však získal více preferenčních hlasů a Semelovou v konečném sčítání přeskočil. Vzhledem k tomu, že KSČM získala v Praze pouze jeden poslanecký mandát, stal se poslancem právě Dolejš.

Komunisté zatím nevybrali všechny lídry do zastupitelstev městských částí. V šesti městských částech byli vybraní lídři v čele kandidátních listin pro městské části už při posledních komunálních volbách. Před čtyřmi lety získali komunisté pod vedením Heleny Briardové tři mandáty v zastupitelstvu Prahy 6. Současná zastupitelka městské části i hlavního města bude v čele kandidátky v Praze 6 i letos na podzim. Zdeněk Nagovský bude lídrem komunistů v Praze 8, kde v minulých volbách získala KSČM pět mandátů.

V Praze 2 KSČM povede Pavel Bouda. V minulých volbách tam komunisté získali tři procenta a do zastupitelstva se nedostali. Milan Macek bude lídrem v Praze 5, kde se KSČM v roce 2014 ziskem 4,7 procenta hlasů do zastupitelstva neprobojovala. Kandidátku v Praze 7 povede Miroslava Moučková. KSČM v sedmé městské části před čtyřmi lety získala také méně než potřebných pět procent, konkrétně 3,16 procenta.

Marta Semelová má na kontě celou řadu kontroverzních výroků. Před čtyřmi lety v pořadu Hyde Park na ČT24 třeba zpochybnila, že by přiznání Horákové ve vykonstruovaném politickém procesu bylo vynucené. „Za politického vězně se mnohdy považují lidé, kteří byli ne politickými vězni, ale prostě měli za sebou obyčejnou kriminální činnost,“ obhajovala svůj názor.

Tehdy také odmítla tvrzení, že obsazení Československa v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy bylo okupací země. Podle ní naopak šlo o přátelskou internacionální pomoc. Vasila Biľaka, signatáře zvacího dopisu vojskům Varšavské smlouvy, zase označila za pozitivní postavu československých dějin. Ve stejné relaci také nedokázala odpovědět na diváckou otázku, zda se žije lépe v KLDR, nebo v Jižní Koreji.

V říjnu 2016 se také některými výroky Semelové zabývaly soudy, které však tehdy zamítly žalobu člena TOP 09 Michala Kincla. Kincl se soudil kvůli některým výrokům Semelové (výroky o Miladě Horákové a invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968), kterými mělo dojít k zásahu do jeho osobnostních práv a také k jejich poškození.

V Praze se komunisté zaměří na systém dostupného bydlení, tedy výstavbu nových bytů, nastavení horního limitu nájmů nebo zdanění prázdných bytů a domů. Dalšími pražskými tématy KSČM bude zlepšení průjezdnosti města a životního prostředí, větší kontrola hospodaření s majetkem města a nezahušťování zástavby.

V Praze už společnou kandidaturu ohlásily TOP 09 a STAN. Jedničkou kandidátky pro volby do pražského zastupitelstva by měl být europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil a lídrem za STAN bude právnička Hana Marvanová. Lídra si vybrali Piráti, a to Zdeňka Hřiba. KDU-ČSL povede radní Jan Wolf. Předvolební kampaň zahájila před několika týdny jako první ODS, kterou by podle kuloárních informací mohli vést do voleb místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija nebo Bohuslav Svoboda.

V pražském 65členném zastupitelstvu nyní vládne koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice, která má těsnou většinu 33 hlasů.


Čtěte dále: Sobotka vyklidil kancelář. Ve sněmovně se patrně jen tak neukáže

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Bitva o Británii. Boris Johnson táhne do totální války

Echo týdne: Neznámá Albánie, smetiště a restart ● Analýza: VIP spravedlnost pro Babiše ● Svět: Může být pravice pro chudé? ● Recenze: Hlavně že se píše ● Umění a kritika: Jak Hitler setřásl dvě zlatá jablka

Němci se musí rozhodnout: buď USA, nebo Čína Rozhovor s brigádním generálem v. v. Robertem Spaldingem
SPECIÁL KNIHY: Anatomie povídky Co ospravedlní naši existenci ve vesmíru

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.