1 KOMENTÁŘ

Ministr kultury „zabrušuje“

Taková místně příznačná absurdní historka. Poslanec KSČM Miroslav Grebeníček napsal knihu, svěží dílko v duchu tradice komunistické propagandy. Je zaměřeno proti církevním restitucím, název Ve znamení kříže odpovídá stylu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století, přebal ten dojem ještě potvrzuje. Česká politická reprezentace počátku devadesátých let, v úctě seřazená před papežem Janem Pavlem II., temně rudé pozadí, decentní plamen – jak z atlasu komunistických strašáků.

Kniha byla představena na vánočním večírku poslaneckého klubu KSČM (kdy taky jindy), podle prvních zpráv v médiích ji „pokřtil“ (co taky dělat jiného s proticírkevním spisem) sociálnědemokratický ministr kultury Antonín Staněk. Ten se ale ohradil – na uvedení sice byl a něco tam řekl, rozhodně se ale nedá říci, že by knihu „křtil“.

Server iDNES pak přinesl Staňkovo vyjádření na oslavě: „Jednou z hlavních hodnot dnešní doby je možnost nahlížet věci z různých úhlů pohledu. Chtěl bych popřát autorovi, aby ta kniha, která půjde mezi veřejnost, přinesla pohled na téma, na problém, o kterém se dnes poměrně intenzivně diskutuje. Aby to byl pohled, který ukáže i jiný úhel pohledu, protože jen tím, že můžeme konfrontovat různé úhly pohledu a různé názory, můžeme se pokusit dobrat k pravdě.“

Ta citace působí velice věrohodně. Hezký příklad promluvy veledůležitého funkcionáře, který chce cosi podpořit, ale rád by se přitom vyhnul nebezpečnému „zabrušování“, z těch protikladných tlaků se mu pak všechny ty „úhly pohledu“ mohou trochu pomotat.

Možná je ta snaha ministra kultury svou účast na komunistické oslavě ex post zlehčit, vytvořit mezi sebou a prezentovanou knihou nějakou distanci vlastně zbytečná. Poslanec Grebeníček si podle serveru iRozhlas spolupráci s ministrem docela pochvaluje. „... My jsme spolupracovali ve výboru, kde se projednávají kulturní otázky. A přiznám se, že v řadě přístupů k aktuálním problémům jsme měli docela podobné názory.“ Aby taky ne. Uvedení knihy se mimo jiné účastnil i normalizační básník Karel Sýs, který v porevoluční době hojně a plamenně tepe nové poměry, ministr Staněk podpořil návrh na jeho vyznamenání a prezident Zeman si dal říci a ocenil Sýse medailí Za zásluhy.

Strany vládní koalice prosazují zdanění církevních restitucí, jejich elektorát je s nimi v tomhle ohledu jistě zajedno. Vytáčky ministra kultury jako by byly spíš projevem nějakého zbytkového vědomí, že zadat si s dnešními komunisty a jejich resentimenty se jaksi nehodí, už jenom proto, že je potřeba dodržovat jakési elementární demokratické dekorum, nebo aspoň jeho zdání. Zpozdilá představa.

Do myšlenkového světa vrcholné české politiky dneška zapadá víc slavnostní uvedení knihy Miroslava Grebeníčka než, dejme tomu, debaty v Knihovně Václava Havla, spíš démonizace církevních restitucí než vyjádření úcty památce Josefa Toufara. V téhle konstelaci si ministr Staněk nějaké to zabrušování klidně může dovolit. Jistě to brzy pochopí.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.